8. Spotkanie przy Sztaludze – z Picasso, genialnym frikiem
Połamany, fragmentaryczny, graficzny, wieloperspektywiczny, kalejdoskopowy – a przez to niezrozumiały, nierzadko przerażający. Oto kolejny świat wielkiego artysty – Pabla Picasso, z którym na Spotkanie przy sztaludze Choroszcz zaprasza w czwartek 27 maja.
Ósme Spotkanie przy Sztaludze to wyprawa w świat Pablo Picassa. Świat niełatwy, bo nowatorski, wyprzedzający swoje czasy, a nierzadko także trudny do przyjęcia dziś. Dla niektórych odrzucający, a dla innych genialny. Pablo Picasso, prekursor kubizmu, nie jest nieznany. Jest doskonale rozpoznawalny.
Ale czy arkana i filozofia jego tworzenia jest powszechna? Przekonamy się o tym w czwartek 27 maja, kiedy to podczas 8. Spotkania przy Sztaludze Monika Tekielska-Chmielewska z Centrum Kultury w Choroszczy przybliży warsztat artysty. Pozna nas też z techniką rysunku węglem.
Modelem do portretu będzie pracownik M-GCKiS w Choroszczy: Łukasz Kalinowski – instruktor Centrum, specjalista od nowych technologii, bibliofil, niespokojny duch. Obecny od początku Spotkań przy sztaludze jako operator nagrań. Tym razem połączy strony i perspektywy: będzie stał nie tylko za, ale przed kamerą, będzie pozował, ale i nagrywał jednocześnie. Opowie też o Picassie – artyście, który go fascynuje. Poza tym – jak to bywa na „sztalugach” – odsłoni rąbka tajemnicy o sobie. Portrecistka z kolei planuje zaskoczyć widzów tempem i ekspresją wykonywanej pracy.
Czy Monika sprosta wyzwaniu? W jakie zakątki zabrnie spotkanie? Z ilu perspektyw je zobaczymy? W jaką figurę, a może figury się ułoży? Zapraszamy przed ekrany w czwartek 27 maja 2021 roku o godz. 18.00, na kanale Fb M-GCKiS w Choroszczy. Bądźcie z nami oglądając i włączając się w rozmowę w formie komentarzy.
*
„Spotkania przy sztaludze” to cykl internetowych transmisji promujących sztukę wizualną, edukujący o sławnych artystach oraz prezentujący wykorzystywane przez nich techniki plastyczne. „Spotkania przy sztaludze” odbywają się on-line i polegają na tym, że zaproszeni – portretowani goście, opowiadają widzom o życiu i twórczości wybranych artystów, a prowadząca spotkanie – instruktorka M-GCKiS w Choroszczy: Monika Tekielska-Chmielewska portretuje pozujących, wpisując ich wizerunek w dzieło omawianego twórcy. Jak dobierani są modele? „Po warunkach” – mówiąc żargonem aktorskim: urodą i osobowością korespondując z bohaterami dzieł danego artysty, a także z jego stylem twórczym. Podczas portretowania, Monika Tekielska-Chmielewska, stara się zachować specyficzny styl danego twórcy i opowiada o używanej aktualnie technice plastycznej. Dodatkowo, „Spotkania przy sztaludze” to luźny dialog między portretującą, gościem, a także widzami, którzy za pomocą komentarzy na żywo zadają pytania bohaterom spotkania.