Andy Warhol – fabryka nieśmiałego

Pop-art, serigrafia, sitodruk, masowość, kontrasty, kolory i świat konsumpcji – to z pewnością niepełne, a jednak znamienne spektrum idei charakteryzujących kolejnego artystę, którego warsztat będzie można poznać w „Spotkaniach przy Sztaludze”. W czwartek 29 kwietnia z grafiką komputerową ála Andy Warhol będzie się można spotkać w Choroszczy.

Ilustracja do artykułu warhol_UM.png

I też niezupełnie spotkać, bo do Choroszczy nie trzeba przyjeżdżać: wystarczy 29 kwietnia zasiąść przed ekranem swego monitora i o godz. 18.00 włączyć kanał FB M-GCKiS. Co wówczas zobaczymy? Z pewnością nową portretowaną postać, a mianowicie Wojciecha Jastrzębskiego – pełniącego obowiązki dyrektora w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Tym razem, Monika Tekielska-Chmielewska – prowadząca spotkanie, wykona na żywo jego portret za pomocą komputera, dokonując obróbki cyfrowej zdjęcia modela w Photoshopie, na wzór serigrafii Warhola.

Co łączy Worhola i Jastrzębskiego? Na pewno okulary. A czy coś więcej? Przekonajmy się.

Kto jest ciekawy tego koktajlu osobowości i technik, zapraszamy:
bądźcie z nami w czwartek – 29 kwietnia 2021 o godz. 18:00, kanał FB M-GCKiS w Choroszczy.

*

„Spotkania przy sztaludze” to cykl internetowych transmisji promujących sztukę wizualną, edukujący o sławnych artystach oraz prezentujący wykorzystywane przez nich techniki plastyczne. „Spotkania przy sztaludze” odbywają się on-line i polegają na tym, że zaproszeni – portretowani goście, opowiadają widzom o życiu i twórczości wybranych artystów, a prowadząca spotkanie – instruktorka M-GCKiS w Choroszczy: Monika Tekielska-Chmielewska portretuje pozujących, wpisując ich wizerunek w dzieło omawianego twórcy. Jak dobierani są modele? „Po warunkach” – mówiąc żargonem aktorskim: urodą i osobowością korespondując z bohaterami dzieł danego artysty, a także z jego stylem twórczym. Podczas portretowania, Monika Tekielska-Chmielewska, stara się zachować specyficzny styl danego twórcy i opowiada o używanej aktualnie technice plastycznej. Dodatkowo, „Spotkania przy sztaludze” to luźny dialog między portretującą, gościem, a także widzami, którzy za pomocą komentarzy na żywo zadają pytania bohaterom spotkania.

A zatem: 29 kwietnia czeka nas spotkanie z Andy’m Warholem – amerykańskim artystą, jednym z głównych przedstawicieli pop-artu, znanym przede wszystkim z kolorowych multiplikacji zarówno przedmiotów konsumpcyjnych: Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell’s, jak i portretów największych gwiazd świata ówczesnej rozrywki: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlona Brandoa, Elizabeth Taylor oraz wielu, wielu innych. Co stało za Warhola podejściem do świata? Dlaczego tak tworzył? Zapraszamy, by odpowiedzi poszukać wspólnie z nami w „Spotkaniach przy Sztaludze”.

Powrót na początek strony