Barokowa „Donna, che in ciel...” zabrzmi w Choroszczy

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wyjątkowy koncert muzyki barokowej „Donna, che in ciel di tanta luce splendi” w niedzielę 20 października w kościele w Choroszczy. Koncert rozpoczyna się o godz. 19.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy bardzo serdecznie!

Donna che in ciel_BANNER_.png

Tytuł koncertu jest jednocześnie tytułem kantaty na sopran solo, z towarzyszeniem orkiestry Georga Friedricha Händla, „Donna, che in ciel di tanta luce splendi” HWV 233. Wybór utworu jest związany ze szczególną atencją, jaką Kościół otacza Matkę Bożą w październiku. Jest to utwór niezwykle interesujący ze względu na połączenie händlowskiego stylu operowego z tekstem stricte religijnym. Händel zastosował w nim też kilka autocytatów, np.: wstęp do kantaty w formie uwertury francuskiej jest dokładnym powtórzeniem uwertury do opery Agrippina HWV 6. 

Wykonanie kantaty poprzedzą trzy instrumentalne koncerty kościelne Evaristo Felice Dall’Abaco – włoskiego skrzypka, wiolonczelisty i kompozytora, skomponowane na kwartet smyczkowy z towarzyszeniem basso continuo. Utwory te prezentują dojrzały styl włoskiego baroku, który jest kontynuacją szkoły wielkiego skrzypka Arcangelo Corellego.

W koncercie udział wezmą Ottavino Baroque Ensemble, a partię solową wykona Małgorzata Trojanowska. 

Zespół OTTAVINO Baroque Ensemble został utworzony przez organistę i klawesynistę Jakuba Jastrzębskiego wokół, należącej do niego, kolekcji instrumentów klawiszowych OTTAVINO Instruments. Skupia on znakomitych młodych instrumentalistów związanych na co dzień z czołowymi polskimi orkiestrami barokowymi (m.in. Capellą Regia Polona Polskiej Opery Królewskiej, Arte dei Suonatori czy Altberg Ensemble) specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych i ich kopiach. Muzycy współpracują ze sobą i koncertują w różnych częściach Polski już od czasów studenckich, jednak oficjalną nazwę i logo zespół przybrał w 2024 roku. Repertuar grupy obejmuje zarówno instrumentalną, jak i wokalno-instrumentalną twórczość kameralną kompozytorów doby baroku, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki religijnej.  

Małgorzata Trojanowska – sopran. Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II stopnia). Ukończyła dwie specjalności na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – śpiew solowy w klasie prof. Ewy Iżykowskiej oraz dyrygenturę chóralną. Warsztat wokalny kształciła również podczas kursów z wybitnymi śpiewakami, m.in.: Aliną Garancią, Olgą Pasiecznik, Izabelą Kłosińską, Markiem Rzepką. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego oraz dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Ełku. Małgorzata Trojanowska występuje jako solistka z orkiestrami filharmonii w całym kraju podczas koncertów oratoryjnych, gal operowych i koncertów kameralnych. Współpracuje także z Polską Orkiestrą Radiową, Operą i Filharmonią Podlaską, Polską Operą Królewską, Operą Nova w Bydgoszczy. Gości także na wielu festiwalach muzycznych. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami i liderami, m.in.: z M. Klauzą, D. Runtzem, M.J. Błaszczykiem, P. Fiugajskim, V. Kiradijevem, R. Silvą, B. Akiki, R. Kłoczko, P. Sułkowskim, K. Garstką, M. Pastuszką, J. Salwarowskim, Cz. Grabowskim, J.M. Zarzyckim, A. Klockiem, M. Kluczyńską, N. Pavilionisem, P. Deptuchem, M. Wolińską, N. Athineosem. Repertuar artystki jest bogaty i różnorodny, obejmuje partie operowe i oratoryjne oraz muzykę kameralną wszystkich epok. Warto wspomnieć również o wielu prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych, m.in.: Z. Krauzego (Kara - główna bohaterka opery Noc kruków), Requiem I. Zalewskiego, Stabat Mater M. Nagnajewicza. Brała również udział w wielu nagraniach płytowych, w tym dwóch albumów solowych. W 2022 roku Małgorzata Trojanowska uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Współpracuje, jako pedagog, z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Aktualne informacje dotyczące działalności artystki można znaleźć na stronie: www.trojanowskasopran.pl.  

Organizatorami koncertu „Donna che in ciel...” w Choroszczy są: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne T.A.K., Gmina Choroszcz oraz Starostwo Powiatowe.

Koncert muzyki barokowej „Donna che in ciel...”
odbędzie się w niedzielę 20 października 2024 roku o godz. 19.00
w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Donna che in PLAKAT.png

Powrót na początek strony