Bezpieczne Wakacje 2020

Trwają wakacje. Na pewno są one inne od tych w poprzednich latach, z uwagi na pandemię koronawirusa. W te wakacje musimy szczególnie uważać: musimy być ostrożni i odpowiedzialni. Oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku, dodatkowo należy stosować się do ograniczeń w związku z COVID-19. Przypominamy, że obecnie pod warunkiem zachowania odstępu od innych osób, w otwartej przestrzeni nie musimy zasłaniać nosa i ust. Maseczki są jednak nadal konieczne w przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy pociągach.

Ilustracja do artykułu Plakat-bezpieczne-wakacje-png-840x320.png

Wakacje 2020 za granicą

13 czerwca br. zakończone zostały kontrole graniczne na całym odcinku wewnętrznej granicy Polski. Zniesienie kontroli to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Jednak należy pamiętać, że obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE. Dlatego przed udaniem się do konkretnego kraju, należy sprawdzić jakie rozporządzenia są stosowane na miejscu. Sprawdzicie to na stronach rządowych MSZ.

Szczepienia

W przypadku wyjazdów do krajów strefy tropikalnej niezbędna jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, co pozwoli uzyskać informacje nt. zasad przygotowania się do wyjazdu i pobytu w kraju docelowym. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą.

Informacje dla podróżujących

W profilach niektórych krajów, znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących:

  1. Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.
  1. Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.
  1. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce.
  2. MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia.

Używki

Pamiętaj, że w zależności od rodzaju zażytej substancji oraz dawki, mogą wystąpić różnorodne symptomy: nadmierny przypływ energii, pobudzenie psychoruchowe, podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, wahanie nastroju, zaburzenia świadomości, zaburzenia oddechowe do zatrzymania oddechu, zwolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze, agresja, stany depresyjne, halucynacje, napady lęku, bóle głowy, kołatanie serca ect.

Jedzenie

Podczas wakacji pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności fizycznej. Szczególnie ważna jest dieta złożona z warzyw i owoców; w czasie gorącego lata owoce dobrze nawadniają organizm. Ważne jest też to, aby pić do 2 l wody dziennie (przy wadze 68 kg.).

Czerniak, czy to mi grozi?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV. Dlatego:
- nie dopuszczaj do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem UV
- ogranicz ekspozycję na słońce
- noś nakrycie głowy i okulary z filtrem UV
- przebywając na słońcu, unikaj nadmiernego nasłonecznienia i smaruj całe ciało kremem z odpowiednim filtrem.

Przydatne telefony alarmowe

800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania

801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

Na podst. PSSE w Białymstoku/UM

Powrót na początek strony