Choroszcz docenia drzewa
Czternaście kulistych katalp przy Szkole Podstawowej w Złotorii oraz czternaście smukłych jarząbów przy tzw. małej szkole w Choroszczy, a wszystko wspólnie z uczniami i nauczycielami – w ten sposób Gmina Choroszcz zaakcentowała Dzień Drzewa, dokładnie w dniu jego święta, czyli 10 października. I tak jak przy innych nasadzeniach, na pewno nie jest to ostatnie słowo Choroszczy w tej kwestii.
Dzień Drzewa, oficjalnie przypada dwa razy w roku: 25 kwietnia i 10 października, i właśnie w czwartek 10 października 2024 roku dzieci i młodzież wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy oraz ze Szkoły Podstawowej w Złotorii wspólnie posadziły 28 nowych drzew. Czternaście jarząbów zdobi plac zabaw przy tzw. małej szkole w Choroszczy, zaś katalpy (również 14) rosną pięknym szpalerem przed szkołą w Złotorii.
Dzieci i młodzież bardzo aktywnie włączyły się w nasadzenia, wybierając sobie „swoje” klasowe drzewo, pomagając je sadzić, obsypując ziemią i ubijając ją oraz obficie rośliny podlewając. Wykonywali to z dbałością o korzenie oraz sprawdzając ustawienie rośliny. Uczniowie zadeklarowali, że nie tylko dziś – w Dniu Drzewa, ale przez cały czas będą o nie dbać. Dziewczynki zapowiedziały też, że z owoców jarzębiny będą wykonywać koraliki czy bransoletki, starsi uczniowie z kolei ukazali jak ważne są drzewa, ile życiodajnego cienia oferują w upalne dni, że są schronieniem, a nierzadko mieszkaniem dla ptaków czy rozmaitych owadów. Młodzi ludzie znają wartość przyrody i drzew – cenią je wyjątkowo, ponieważ – już w tak młodym wieku – zdają sobie sprawę z tego, że jeśli wokół nas jest czysta zadbana przyroda i środowisko, po wielokroć korzystamy z tego obecnie – w postaci produkowanego przez drzewa tlenu, i w otoczeniu przyrody i drzew jest po prostu lepiej i fajniej. A dodatkowo, dbając o przyrodę teraz, inwestujemy w siebie i kolejne pokolenia na przyszłość.
Dzień Drzewa kreatywnie i twórczo uczciła też społeczność SP w Choroszczy, przedstawiając w rozmaitych technikach plastycznych prace malowniczych brzóz, sosen, jabłoni, grabów, dębów czy wierzb, których korony zostały wykonane z prawdziwych igieł czy liści, powstały całe edukacyjne plakaty o funkcjach, budowie, mocy, sile i prozdrowotnym działaniu drzew na nasze życie. Celem działania było uświadomienie ogromnej roli jaką drzewa odgrywają w życiu człowieka, jak oddziałują na klimat, kształtują więzi z przyrodą oraz jakie działania należy podejmować na rzecz ochrony drzew. Prace plastyczne były swobodnymi ekspresjami na temat drzew, wyrażeniem emocji autorów z tym związanych. Prace zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej.
Choroszczy do drzew nie trzeba przekonywać. Choroszcz ceni wartość drzew.