Choroszcz poszukuje obrazów Jana Reszecia. Chce je pokazać na wystawie

Akwarele Albina Waczyńskiego Choroszcz gościła w lutym 2020 roku. Obecnie poszukuje obrazów i grafik kolejnego choroszczańskiego artysty – Jana Reszecia. On, podobnie jak wiele innych, nieznanych szerzej choroszczańskich twórczyń i twórców czeka na swoje ponowne odkrycie i przypomnienie. Z wypożyczonych prac Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy chce stworzyć wystawę i już w czerwcu pokazać ją szerszej publiczności. Na obrazy czeka do końca maja br.

Ilustracja do artykułu reszec-ogloszenie.png

Odkrywanie twórczości choroszczańskich artystów i szerokie jej pokazywanie współczesnym pokoleniom to idea, która narodziła się w choroszczańskim Centrum Kultury już przeszło dwa lata temu – w postaci projektu pn. „Ucieczka z Szuflady”, który promował współcześnie tworzące osoby związane z Choroszczą. Po blisko 10 wystawach w ramach „Szuflad”, w lutym 2020 roku odbył się wernisaż „Akwareli” Albina Waczyńskiego. Kolejnym krokiem był wniosek ówczesnego dyrektora Centrum Przemysława Waczyńskiego do Rady Miejskiej w Choroszczy o nadanie nazw nowo powstającym ulicom w Choroszczy imionami artystów związanych z Gminą. Niestety, koronawirus zatrzymał prace nad dalszymi działaniami na tym polu. Na szczęście, nie na stałe: obecnie M-GCKiS chce wskrzesić zapoczątkowaną ideę i poszukuje prac niepublikowanego dotąd choroszczańskiego artysty – Jana Reszecia.

Pierwsze działania w tym kierunku zostały już podjęte: pozyskano wstępne informacje o Janie Reszeciu od znających go mieszkanek Gminy Choroszcz, Pań: Haliny Kościuczyk, Wiesławy Żmujdzin i Teresy Roszkowskiej, które pozwoliły także sfotografować posiadane przez siebie prace Reszecia. Zgodziły się także je udostępnić dla celów organizacji wystawy. W ten sposób myśl o upamiętnieniu postaci lubianego i zdolnego choroszczańskiego malarza zaczęła przybierać realne kształty.

Ale żeby całość ujrzała swój szczęśliwy finał, potrzebujemy pomocy Państwa – posiadaczy obrazów Jana Reszecia. Dlatego też z wielką nadzieją i uprzejmością zwracamy się z prośbą o wypożyczenie obrazów Jana Reszecia, w posiadaniu których jesteście. Mogą to być kopie (pan Jan Reszeć podpisywał swoje prace kopiowane skrótem “kop.”), jak i – szczególnie cenne – prace autorskie. Natomiast tych z Państwa, którzy nie posiadacie obrazów, ale znaliście osobiście lub z podań Pana Jana Reszecia, zachęcamy do podzielania się z nami informacjami o nim, byśmy mogli rozbudować biogram artysty.

Gwarantujemy szczególną dbałość o wypożyczone mienie oraz umowę użyczenia. Galeria Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy posiada profesjonalny monitoring i stałą obecność pracowników w godzinach otwarcia instytucji. Prace – do czasu ich ekspozycji, będą przechowywane w bezpiecznym i ciepłym archiwum w siedzibie M-GCKiS przy ul. H. Sienkiewicza 29. Więcej informacji udzielamy pod numerem telefonu: 85 719 14 31.

Termin wystawy jest uzależniony od dwóch czynników:

  • tempa, w jakim do Centrum Kultury w Choroszczy będą napływały prace,
  • ograniczeń pandemicznych.

Niemniej jednak mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wspólnie podziwiać prace Jana Reszecia – jeszcze nieeksponowanego publicznie lokalnego artysty. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Na obrazy czekamy do końca maja br.

Już dziś za Państwa uprzejmość serdecznie dziękujemy. Wierzymy, że wspólnie uda nam się zorganizować wystawę obrazów Jana Reszecia. Bo o tym, że warto, posiadacze jego prac wiedzą na pewno, a tym z Państwa, którzy nie znają twórczości artysty, w galerii poniżej przedstawiamy fotoreportaż z procesu fotografowania obrazów udostępnionych przez: Panią Halinę Kościuczyk, Wiesławę Żmujdzin i Teresę Roszkowską. Dziękujemy za zaangażowanie!

***

Jan Reszeć – biogram

Urodził się w 1937 roku w Ruszczanach, jako syn Stanisława i Anny Reszeć (zd. Zagórska). Zmarł w latach 90. XX wieku, również w Ruszczanach. Jest pochowany na choroszczańskim cmentarzu.

W latach 60. XX wieku ukończył filologię polską w Studium Nauczycielskim przy ulicy Świerkowej w Białymstoku i podjął pracę jako nauczyciel.

Pan Jan uprawiał malarstwo olejne o bardzo charakterystycznej – zimnej palecie barw i krótkich pociągnięciach pędzla. Wykonał wiele obrazów o tematyce sakralnej, scenki rodzajowe oraz pejzaże Choroszczy i okolic. Swoje prace przekazywał sąsiadom, znajomym i lokalnej społeczności.

W pamięci mieszkańców gminy Choroszcz pozostał jako bardzo oczytany, kulturalny i skromny człowiek, wybitny malarz. Zginął śmiercią tragiczną we własnym domu w Ruszczanach.

Powrót na początek strony