Choroszcz sukcesywnie pnie się w górę!

40. miejsce na 606 gmin w Polsce. Daleko? Nie – wprost przeciwnie. To wielki sus, który przez ostatnich tylko kilka lat wykonała gmina Choroszcz, pnąc się w rankingu wydatków inwestycyjnych według czasopisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”: od 2015 roku „przeskoczyła” ponad 580 gmin miejsko-wiejskich w Polsce pod tym względem. To wspaniała lokata i kolejna klasyfikacja, która pokazuje silny trend prorozwojowy Gminy Choroszcz.

Ilustracja do artykułu money-2696235_1920.jpg

Podsumowanie lat 2017-2019 dało Choroszczy najlepszy wynik od lat – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. 40. miejsce na 606 podobnych do nas jednostek – to wspaniała lokata, która pokazuje niesłabnący proces rozwoju, na który wkroczyła Gmina Choroszcz – dodaje. Z 49. miejsca w latach 2016-2018 oraz aż z 302. w latach 2015-2017 – to wielki skok, jaki wykonaliśmy tylko przez kilka ostatnich lat. To, że Gmina Choroszcz się rozwija, to widać. I cieszę się, że ta tendencja jest też obserwowana przez szereg obiektywnych źródeł, takich jak ranking „Wspólnoty” – Pisma Samorządu Terytorialnego.

Metoda rankingu Pisma Samorządu terytorialnego „Wspólnota” bierze pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych przez daną JST w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019); ów 3-letni okres obserwacji pozwala uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością: w poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu. 3-letni okres obserwacji pozwala zniwelować potencjalne skrajne wahnięcia.

Fot. www.foter.com

Powrót na początek strony