Choroszcz – w 161. rocznicę powstania styczniowego

W weekend 20-21 stycznia br. w Choroszczy odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

DSCF7135.JPG

Choroszczańskie obchody rozpoczęły się w sobotę, 20 stycznia br., XXVI Kawiarenką Historyczną, przeprowadzoną w auli M-GCKiS. Podczas spotkania został wyświetlony film pt.: „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” w reżyserii Lidii Trojanowskiej. Po projekcji, uczestnicy oddali się rozmowie i wymianie refleksji na temat filmu, jak i samego powstania.

Niedzielne obchody (21 stycznia) tradycyjnie zostały zapoczątkowane mszą świętą, która odbyła się w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy, uroczystości były kontynuowane w choroszczańskich Miejscach Pamięci Narodowej, związanych z powstaniem – przy Mogile Powstańczej oraz – główne obchody – na choroszczańskiej „Szubienicy”.

Oficjalna ceremonia rozpoczęła się poprzez podniesienie flagi narodowej na maszt i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W tematykę spotkania na „Szubienicy” wprowadził Robert Wardziński, Burmistrz Choroszczy. Manifest Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku odczytał Józef Waczyński – prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, zaś Apel Poległych poprowadził Piotr Waczyński – radny Rady Miejskiej w Choroszczy. Modlitwę Anioł Pański w intencji poległych powstańców zaśpiewał ks. hm. dr Aleksander Dobroński, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy z Kozińc. W trakcie wspólnego śpiewania, Dzwon Wolności, pochodzący z bogatych zbiorów śp. Jana Adamskiego, rozbrzmiał 161 razy. Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców, kwiatów oraz zapalenie zniczy pamięci przy Pomniku Powstania Styczniowego. Swoją obecność – w postaci posterunku honorowego – zaznaczyli żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 18. Pułku Rozpoznawczego, a także harcmistrzowie z ZHP: hm. Andrzej Bajkowski i ks. hm. Aleksander Dobroński wraz z harcerzami.

Na zakończenie odbyło się ognisko integracyjne oraz serwowany był pyszny bigos, przygotowany przez Panie z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy, a podany przez Seniorki z Koła nr 15 w Choroszczy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym we współorganizację styczniowych obchodów. Zachęcamy do obejrzenia szerokiej fotorelacji wykonanej przez M-GCKiS w Choroszczy oraz Martę Śliwińską.

Powrót na początek strony