Choroszcz wśród zwycięzców Pucharu Tymbarku!

Choroszcz, Białystok i Tykocin – z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy Podlaskiego Finału Wojewódzkiego XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Łącznie do rywalizacji w Łomży przystąpiło aż 71 drużyn w trzech kategoriach wiekowych. Choroszcz okazała się niepokonana w grupie U-10 i U-12 dziewczynek, wśród których królową strzelców zostały: Milena Garbowska (U-12), Yeva Bilokin (U-10); w kategorii U-8 SP Choroszcz zajęła 3. Miejsce, a najlepszą bramkarką okazała się Helena Komła. Najlepsze zespoły w kategorii U-10 i U-12, w tym więc Choroszcz, zawalczą w czerwcu o udział w Wielkim Finale na PGE Narodowym. Gratulujemy!!!

Grypoodporni 65(1).png

6 i 7 maja zespoły z całego województwa podlaskiego rywalizowały w Łomży o miano najlepszej drużyny w regionie. Do walki przystąpiło 71 zespołów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12 – z oddzielnymi klasyfikacjami dla drużyn dziewcząt i chłopców. Najliczniej w turnieju reprezentowana była kategoria U-10 chłopców, w ramach której na boiska wybiegło aż 15 zespołów. Najlepsza w tej rywalizacji okazała się być drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Białymstoku. W starszej kategorii wiekowej chłopców zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Białymstoku. – Od wielu lat zgłaszam drużyny do Pucharu Tymbarku i podobnie jak w poprzednich latach nie rozczarowała nas organizacja rozgrywek. Turniej ten to fantastyczna możliwość dla zawodników do przede wszystkim dobrej zabawy i też realizacji piłkarskich marzeń. W czasie rozgrywek zmierzyliśmy się z wieloma trudnymi rywalami, jednak nasi zawodnicy wiedzieli o co walczą, czyli możliwość gry w Wielkim Finale na PGE Narodowym – mówi Tomasz Walukiewicz, trener ZSP 2 w Białymstoku. – Do Warszawy jedziemy z nastawieniem, aby czerpać jak najwięcej radości z gry i zawalczyć o realizację marzeń – dodaje.

Wśród dziewczyn największym zwycięzcą Podlaskiego Finału Wojewódzkiego okazała się być Szkoła Podstawowa w Choroszczy, której reprezentantki, podobnie jak rok wcześniej, zwyciężyły w kategoriach U-10 i U-12. – Od bardzo dawna nasze uczennice i uczniowie z niecierpliwością czekali na rozgrywki Pucharu Tymbarku, ponieważ jest to dla nich jedno z największych przeżyć. Tym bardziej, że nasza najstarsza drużyna dziewczyn brała udział w tej rywalizacji po raz trzeci, a w ubiegłym roku zajęła 6. miejsce w Finale Ogólnopolskim. Jeszcze lepszy wynik odnotował wówczas zespół dziewczyn w kategorii U-10, zajmując 4. miejsce. Oczywiście, w związku z tym obydwie nasze drużyny mierzyły się w tym roku z mianem faworytek. Z tego też względu musiały się bardzo napracować, aby obronić tytuł najlepszych drużyn w województwie podlaskim w kategoriach U-10 i U-12. Świetnie zaprezentowali się również chłopcy w kategorii U-12, zajmując miejsca 5-8 – mówi Mariusz Dzienis, trener drużyn z SP w Choroszczy. – Apetyt jednak rośnie i w tegorocznej edycji turnieju dziewczynki chcą poprawić rezultat z zeszłego roku. Marzenia są po to, żeby je spełniać, dlatego po cichu liczą na grę w Wielkim Finale na PGE Narodowym – dodaje.

Na etapie wojewódzkim zakończyły się rozgrywki w kategorii U-8. Wśród chłopców zwycięska okazała się drużyna Hetman Skłodowscy Tykocin, która w meczach finałowych pokonała zespoły Szkoły Podstawowej w Knyszynie oraz Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku. Najlepszy zespół w kategorii dziewcząt – KP Ster – ze Szkoły Podstawowej STER w Białymstoku nie przegrał w rozgrywkach ani jednego meczu.

Finał Ogólnopolski XXIV edycji Pucharu Tymbarku odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Warszawie. Wielki Finał na PGE Narodowym w kategorii U-10 i U-12 zaplanowano na 10 czerwca – tuż przed spotkaniem towarzyskim Polska-Turcja. Wcześniej, bo już 28 maja, dowiemy się, w jakich grupach będą rywalizowały drużyny z Podkarpacia. Losowanie grup transmitowane będzie na profilu Łączy Nas Piłka TV na YouTube.

Ze szkolnego orlika na PGE Narodowy!

Do udziału w XXIV edycji Pucharu Tymbarku zgłosiło się 11 200 drużyn z całej Polski, co stanowi wzrost o 26% w stosunku do poprzedniej edycji turnieju. Od połowy marca większość zespołów przystąpiła do rozgrywek gminnych i powiatowych, odbywających się najczęściej na przyszkolnych orlikach, aby wyłonić reprezentantów powiatów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12. – Puchar Tymbarku to niezwykła inicjatywa, docierająca z roku na rok do coraz większej liczby uczennic i uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy dumni, że w realny sposób możemy przyczyniać się aktywizacji ruchowej dzieci, wspierając ich rozwój nie tylko w zakresie sportowym, ale również społecznym – mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak. – Życzę wszystkim piłkarkom i piłkarzom, aby turniej był dla nich niezwykłą przygodą, pełną radości z gry, ładnych akcji i pięknych bramek – dodaje.  

Ruch i sport są ważnymi elementami dzieciństwa, bo to inwestycja w zdrowie i kształtowanie charakteru. Dla najlepszych to też możliwość uczynienia pierwszego kroku, by kiedyś zagrać w reprezentacji Polski, a historia Pucharu Tymbarku pokazuje, że to bardzo realne. To projekt, który niesie pozytywne efekty społeczne oraz sportowe, dlatego jako Tymbark już od 18 lat jesteśmy generalnym sponsorem rozgrywek. Życzę wszystkim uczestnikom XXIV edycji Pucharu Tymbarku, by udział w turnieju był fantastyczną przygodą, która jeszcze bardziej rozwinie piłkarską pasję – powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.    

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz lokalnych klubów. Do tej pory w turnieju brało udział wiele zawodniczek i zawodników, grających dziś w najlepszych klubach w Europie i reprezentacji Polski. Aż 11 uczestników Pucharu Tymbarku wywalczyło awans na mistrzostwa Europy z reprezentacją prowadzoną przez selekcjonera Michała Probierza! Są w tym gronie: Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Adam Buksa, Sebastian Szymański, Jakub Moder, Damian Szymański, Bartosz Slisz, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kiwior czy Bartosz Bereszyński. Od 2023 roku Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy są oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

 

XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Minister Zdrowia. Partnerem Pucharu Tymbarku w województwie podlaskim jest Kompania Dystrybucyjna.

PODSUMOWANIE PODLASKIEGO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO XXIV EDYCJI PUCHARU TYMBARKU

KATEGORIA U-12 CHŁOPCÓW:

1. miejsce – ZSP 2 w Białymstoku

2. miejsce – SP 5 w Suwałkach

3. miejsce – Dąbki (SP w Dąbrowie Białostockiej)

Najlepszy zawodnik: Ksawery Żero (ZSP 2 w Białymstoku)

Król strzelców: Maciej Szczęsny (SP 5 w Suwałkach)

Najlepszy bramkarz: Julian Poważa (Dąbki z SP
w Dąbrowie Białostockiej)

 

KATEGORIA U-12 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce – SP w Choroszczy

2. miejsce – SP w Piątnicy Poduchownej

3. miejsce – SP 2 w Łomży

Najlepsza zawodniczka: Zofia Oleksy (SP 2 w Łomży)

Królowa strzelców: Milena Garbowska (SP w Choroszczy)

Najlepsza bramkarka: Maja Matuszewska (SP w Piątnicy Poduchownej)

KATEGORIA U-10 CHŁOPCÓW:

1. miejsce – SP 24 Białystok

2. miejsce – SP 5 w Łomży

3. miejsce – SP w Piątnicy Poduchownej

Najlepszy zawodnik: Robert Barbachowski (SP 5 w Łomży)

Król strzelców: Adrian Kurowski (SP 24 Białystok)

Najlepszy bramkarz: Mateusz Staniurski (SP w Piątnicy Poduchownej)

 

KATEGORIA U-10 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce – SP w Choroszczy

2. miejsce – Suchowolskie Kozaki (SP w Suchowoli)

3. miejsce – SP w Jeziorku

Najlepszy zawodnik: Aleksandra Gilewska (Suchowolskie Kozaki z SP w Suchowoli)

Król strzelców: Yeva Bilokin (SP w Choroszczy)

Najlepszy bramkarz: Lena Bzura (SP w Jeziorku)

KATEGORIA U-8 CHŁOPCÓW:

1. miejsce – Hetman Skłodowscy Tykocin (SP w Tykocinie)

2. miejsce – SP w Knyszynie

3. miejsce – SP 51 w Białymstoku

 Najlepszy zawodnik: Jakub Strzeliński (Hetman Skłodowscy Tykocin z SP w Tykocinie)

Król strzelców: Dominik Milewski (Hetman Skłodowscy Tykocin z SP w Tykocinach)

Najlepszy bramkarz: Karol Rutkowski (SP w Knyszynie)

 

KATEGORIA U-8 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce – KP Ster (SP STER w Białymstoku)

2. miejsce – Tygrysy Brańsk (ZS w Brańsku)

3. miejsce – SP w Choroszczy

 Najlepsza zawodniczka: Zuzanna Witkiewicz (KP Ster z SP STER w Białymstoku)

Królowa strzelców: Anastazja Zaręba (Tygrysy Brańsk  ze ZS w Brańsku)

Najlepsza bramkarka: Helena Komła (SP
w Choroszczy)

***

O TURNIEJU

Od 24 lat Polski Związek Piłki Nożnej organizuje największy w Europie turniej piłkarski dzieci, realizowany w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Do tej pory w rozgrywkach udział wzięło wiele piłkarek i piłkarzy grających dziś w najlepszych klubach europejskich oraz reprezentacji Polski. Od 2007 r. Sponsorem generalnym wydarzenia jest marka Tymbark. Więcej informacji na temat Pucharu Tymbarku, nagród oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku.

Na podst. mat. org/UM

Powrót na początek strony