Choroszczańska adopcja ogrodnicza

Moje miasto na rogatkach niejasne/W centrum wyjaśnione, marmurowe/Bankomatowe moje miasto z wyobraźnią/Wykute, mostami zasnute – ten fragment piosenki Marii Peszek „Moje miasto”, choć o Warszawie, można przypisać również Choroszczy. Infrastruktura naszego miasteczka staje się coraz bliższa charakterem dużym centrom miejskim. Jest estetyczniej i nowocześnie. Trochę nam dalej jeszcze do miejskich wspólnotowych zwyczajów, akcji społecznych czy świadomości ekologicznej. A jest z czego czerpać i czym się inspirować. Dlatego Choroszcz startuje z Choroszczańską adopcją ogrodniczą.

Ilustracja do artykułu gazeta-adopcja-ogrodnicza.png

Spójrzmy np. na „Ruch Guerilla Gardening”, zwany w Polsce „Miejską Partyzantką Ogrodniczą”, który polega na zazielenianiu miasta. W tym miejscu warto przypomnieć, że mieszkańcy Choroszczy już mają za sobą swój „zielony” udział.

Pierwszym ważnym krokiem był nasz głos w Budżecie Obywatelskim 2020 za nasadzeniem 100 drzew w Choroszczy. Z racji na komplikacje związane z pandemią COVID-19, realizacja projektu została przesunięta – odbędzie się w 2021 roku. Jednak dla zielonego miasta zróbmy coś już dziś. Zaadoptujmy donice!

Kto mieszkający w mieście lub miasteczku nie widział donicy na kwiaty w swojej okolicy, na osiedlu, placu, czy przy bloku? Zwykle jest szara, betonowa i obrośnięta zielem. Jest mocna, lecz lata świetności dawno ma już za sobą. A kiedyś tak pięknie umilała spacer przechodniom mieniąc się kolorami kwiatów, które pszczołom zapewniały nektar i wabiły motyle... Dlaczego nie powrócić do tego dziś? W odpowiedzi: Choroszcz startuje z Choroszczańską adopcją ogrodniczą!

Jak to zrobić:

  1. Znajdź donicę, do której jest Ci blisko i będziesz w stanie opiekować się nią.
  2. Wyrwij z niej chwasty, jeśli są. Jeśli są tam kwiaty, zostaw je.
  3. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełnij donicę ziemią.
  4. Zasiej lub zasadź kwiaty albo zioła – według uznania.
  5. Oznacz donicę/klomb tabliczką na patyku „Ta rabatka ma opiekuna” wg własnego projektu lub gotowego wzoru: wzory tabliczek do pobrania.
  6. Podlewaj swoją zaadoptowaną rabatkę. *
  7. Gdy już zaadoptujesz donicę lub klomb, zrób jej zdjęcie i zamieść w komentarzu pod wydarzeniem na FB. Zobaczmy ilu nas jest i zainspirujmy innych!

* Proponujemy, by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić do swojej donicy przed wyrzuceniem.

Niech to, co zwane niczyim, stanie się naszym i pięknym!

Akcja odbywa się za zgodą choroszczańskiego magistratu i Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Więcej o Guerilla Gardening, zwanym w Polsce Miejską Partyzantką Ogrodniczą: http://zielonemiasto.org/miejska-partyzantka-ogrodnicza/

FOTO-INSTRUKCJA CHOROSZCZAŃSKIEJ ADOPCJI OGRODNICZEJ:

Powrót na początek strony