Punkt spisowy – zawieszony. Do odwołania
W związku z wejściem powiatu białostockiego, a wraz z nim Gminy Choroszcz od 3.10.2020 do czerwonej strefy i z uwagi na spowodowane tym faktem zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Choroszczy, magistrat jest zmuszony zawiesić działanie Punktu Spisowego. Punkt zostanie przywrócony wraz ze zniesieniem czerwonej strefy szczególnych obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.
Przypomnijmy, stanowisko spisowe powstało w Urzędzie Miejskim w Choroszczy we wrześniu 2020 roku po to, by osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu w ramach Powszechnego Spisu Rolnego 2020, mogły to zrobić w Urzędzie. Niestety, ze względu na ograniczenia przyjmowania interesantów, wprowadzone z uwagi na fakt, że od 3.10.2020 powiat białostocki i Gmina Choroszcz znalazły się w czerwonej strefie, działalność punktu spisowego również musi ulec zawieszeniu. Punkt zacznie działać jak tylko zniesiona zostanie czerwona strefa szczególnych obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Informujemy, że od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski jest prowadzony Powszechny Spis Rolny 2020. Jest on badaniem realizowanym przez instytucję państwową – Główny Urząd Statystyczny, i jest sondażem, który pozwala pozyskać całościowe dane na temat rolnictwa. Informacje zebrane w Spisie są bardzo potrzebne: pozwalają ocenić stan polskiego rolnictwa – pokazać jego zasoby, ale i bolączki i na tej podstawie móc kształtować politykę rozwoju wsi i rolnictwa w Polsce.
Udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest możliwy:
1) w drodze SAMOSPISU – każdy użytkownik gospodarstwa rolnego ma obowiązek dokonania samospisu internetowego z wykorzystaniem interaktywnej aplikacji znajdującej się na stronie: https://spisrolny.gov.pl/.
Aplikacja ta umożliwia uwierzytelnianie użytkownika danego gospodarstwa poprzez:
- Profil Zaufany oraz systemy informatyczne banków,
- PESEL i numer gospodarstwa rolnego (numer gospodarstwa rolnego został przesłany rolnikowi w liście Prezesa GUS),
- PESEL i numer producenta (numer producenta służący do uwierzytelniania w e-wniosku ARiMR),
- Infolinię spisową – uwierzytelnienie pod numerem telefonu: 22 279 99 99 – tu dyżurują konsultanci, którzy służą pomocą i wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane ze Spisem.
W tym miejscu prosimy młodzież, aby pomogła w dokonaniu samospisu rodzicom, dziadkom, znajomym, jeżeli będą mieli oni trudności z dopełnieniem obowiązku spisowego.
2) spisać się PRZEZ TELEFON, dzwoniąc na infolinię spisową: 22 279 99 99 wew. 1 i wybierając opcję: „Spisz się przez telefon” – tu dyżurują konsultanci, którzy służą pomocą i wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane ze Spisem.
Od 1 października w ramach Spisu działają też rachmistrzowie spisowi. Przy czym, ze względu na trwającą pandemię i wzrost zakażeń chorobą COVID-19, rachmistrzowie realizują Spis Rolny poprzez wywiad telefoniczny (do odwołania rachmistrzowie nie będą realizowali wywiadów bezpośrednich w terenie).
Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy,
rolnik ma obowiązek udzielić im odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.
W tym miejscu Urząd Statystyczny zapewnia: wszelkie dane przekazane w Spisie są bezpieczne: wszystkie pozyskane w czasie spisu dane podlegają tajemnicy statystycznej (na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej). A osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej: rachmistrzowie, zanim przystąpią do pracy, pouczani są o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Następnie, przed komisarzem spisowym pisemnie przyrzekają, że będą wykonywać swoje prace z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane dane jednostkowe zachowają w tajemnicy wobec osób trzecich.
Odpowiedzi udzielone w Spisie są bardzo ważne, bo zdecydują o przyszłości polskiego rolnictwa.
W razie pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z pracownikami Gminnego Biura Spisowego Urzędu Miejskiego w Choroszczy: tel.: 85 713 22 05, e-mail: gbs@choroszcz.pl.