Dawne ubiory dziecięce w Muzeum w Choroszczy
Spodenki, spódniczki i koszulki czy jednak długie suknie, spodnie i żupany? Jak ubierały się – a może powinniśmy zapytać: jak ubierano dzieci w dawnych czasach? Możemy przekonać się o tym odwiedzając wystawę pn. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku” w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Wystawa rusza 4 czerwca i potrwa do 28 sierpnia 2021 roku.
Odwiedzający ekspozycję mogą podziwiać wiernie odtworzone ubiory dziecięce, odzwierciedlające zmieniające się style, upodobania i tendencje modowe na przestrzeni trzech stuleci. Wystawa jest efektem konkursu pt. Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku, organizowanego w ramach projektu pn. Wilanów dla młodych talentów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, autorstwa pani Marii Zielińskiej.
Konkurs krawiecko-stylistyczny skierowany był do młodych ludzi. A zadanie wyjątkowo ambitne, ponieważ wymagające tego, by uruchomić wyobraźnię, wykonać drobiazgową pracę nad analizą ubiorów utrwalonych na portretach, a także odszukać cenne szczegóły w zachowanych muzealnych zabytkach, o sprawności warsztatowej, nie wspominając. Młodzi ludzie poradzili sobie z tym wyśmienicie, wiernie nawiązując do pierwowzorów: odtworzyli ubiory z wyczuciem norm estetycznych, celnie dobrali tkaniny i dodatki oraz zadbali o każdy detal i wykończenie. A z jedwabnymi wamsami, aksamitnymi szustokorami, żupanami, sukieneczkami na rogówce, krynolinie, tiurniurze, czepeczkami, bucikami... to nie łatwe. Efekt jednak jest olśniewający i można go oglądać w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (szczegóły dotyczące otwarcia muzeum oraz zwiedzania ekspozycji można znaleźć TUTAJ).
Wystawie towarzyszy również katalog pn. Dziecko i jego świat. Publikacja popularnonaukowa przedstawia bogate tło historyczne, wprowadzając tym samym w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów i niuansów modowych. To rzetelne, bogate źródło historyczne, stworzone przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii, historii sztuki oraz historii mody i kultury materialnej. Opowiada m.in. o: sztuce babienia, przedstawia biżuterię dziecięcą, meble dla dzieci, przedstawia historię edukacji, zabawy i zabawki z dawnych lat; miłośnicy krawiectwa historycznego znajdą tu interesujący rozdział opisujący krok po kroku rekonstrukcję osiemnastowiecznego czepka dziecięcego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Cała publikacja jest bogato ilustrowana, co z pewnością pomaga nam-współczesnym w zrozumieniu światów mody dziecięcej w na przestrzeni trzech stuleci.
Na podst. mat. org./UM