„GRYPOODPORNI 65+” w Gminie Choroszcz
W związku ze zbliżającym się sezonem grypowym, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców Gminy Choroszcz, Gmina Choroszcz zachęca do skorzystania z programu „GRYPOODPORNI 65+”. To program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie, skierowany do mieszkańców Gminy Choroszcz powyżej 65. roku życia. Zapisy na szczepienia odbywają się od 1 września 2023 roku. Szczegóły w tej sprawie przedstawiamy poniżej.
Pogoda w tym roku jeszcze jest łaskawa, ale to nie znaczy, że profilaktycznie nie należy myśleć o swoim zdrowiu – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. I zachęca: Dlatego, jak co roku, w Gminie Choroszcz naszym srebrnym mieszkańcom w wieku po 65. roku życia oferujemy nasz program profilaktyczny – „Grypoodporni 65+”. Na jego realizację przeznaczyliśmy większą niż dotąd kwotę – 25 tys. zł. Wybraliśmy realizatora świadczenia – jest nim nasza choroszczańska przychodnia, tak więc nasi mieszkańcy i w tym roku do bezpłatnych szczepień będą mieć ułatwiony dostęp. Zapisy na nie ruszyły 1 września br. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do skorzystania z programu „Grypoodporni 65+” – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.
Grypa – to choroba zakaźna, a jej nieleczenie wywołuje szereg konsekwencji, często zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Wzrost zachorowań na grypę przypada w Polsce od jesieni do wiosny; szczyt – to styczeń-marzec. W Polsce wirus grypy jest powszechny.
Na ciężki przebieg grypy i jej powikłania szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi. Według szacunków WHO, na świecie co roku na grypę choruje od 5 do 15% populacji, tj. ok. 330 do ok. 1 575 mln ludzi.
Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową (np. przy kichaniu). Może mieć gwałtowny charakter i uniemożliwiać lub bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawy grypy: wysoka gorączka (pow. 38°C), złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni; z co najmniej jednym z tych objawów występują: kaszel, ból gardła, duszności. Kiedy często chorujemy na grypę, narażeni jesteśmy na nadkażenia bakteryjne powodujące zapalenia płuc, czy wielonarządowe powikłania pogrypowe. Dlatego warto szczepić się przeciwko grypie. Oferuje to Gmina Choroszcz – poprzez Program polityki zdrowotnej „GRYPOODPORNI65+”.
„GRYPOODPORNI65+” to program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie,
skierowany do mieszkańców Gminy Choroszcz pow. 65. roku życia.
W 2023 roku szczepienia na terenie Gminy Choroszcz prowadzi NZOZ Medicus z Choroszczy.
Zapisy na szczepienia odbywają się OD 1 WRZEŚNIA 2023 ROKU
w przychodni przy ul. A. Mickiewicza 21 w Choroszczy i pod nr. tel.: 85 719 19 99
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA ZE SZCZEPIEŃ
W RAMACH PROGRAMU „GRYPOODPORNI65+”!
Realizując Program polityki zdrowotnej „GRYPOODPORNI65+”Gmina Choroszcz odpowiada na cel Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025: „Zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu”.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Choroszczy: 16-070 Choroszcz, ul. Dominikańska 2; e-mail: urzad@choroszcz.pl; tel. 85 713 22 00; fax 85 719 18 39.
Warto wiedzieć
Grypa jest chorobą zakaźną, która – nieleczona – może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jak wskazują statystyki, jest ona jedną z częstszych przyczyn umieralności ludzi (w tym w związku z licznymi, poważnymi powikłaniami). Największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii grypy (tj. od jesieni do wiosny), a dotyczy szczególnie dzieci, osób starszych oraz osób obciążonych dodatkowymi, poważnymi chorobami.
Rozprzestrzenianie się wirusa grypy następuje drogą kropelkową (np. przy kichaniu). Grypa może też powodować pojawienie się szeregu innych chorób w postaci powikłań ze strony układów: oddechowego, krążenia, ośrodkowego układu nerwowego oraz innych narządów, bądź doprowadzić do pogorszenia przebiegu chorób występujących przed zachorowaniem.
Do głównych czynników mogących przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na grypę należą:
- nieprzestrzeganie zasad higieny, w tym nieprawidłowa higiena rąk, na których wirus sprawnie się przenosi,
- infekcje w czasie sezonu grypowego,
- wiek, tj. dzieci do 15 roku życia oraz dorośli powyżej 65. roku życia,
- bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zakażoną wirusem grypy,
- ciąża,
- choroby przewlekłe: płuc, choroba wieńcowa, cukrzyca – u dorosłych, choroby nerwowe, zaburzenia rozwoju – u dzieci,
- pora roku,
- niedożywienie lub niewłaściwa dieta,
- przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, w tym w okresie zwiększonego ryzyka,
- bezpośredni kontakt ze skażonymi wirusem przedmiotami.
Jednym z głównych i najskuteczniejszych sposobów walki z grypą są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wykonywanie szczepień przeciwko grypie sezonowej raz w roku.
Liczne badania wskazują, że szczepienie przeciwko grypie jest postępowaniem o wysokim współczynniku efektywności, szczególnie w populacji seniorów. Stosowanie szczepień ochronnych zmniejsza liczbę zachorowań, redukuje liczbę hospitalizacji oraz śmiertelność z powodu grypy i jej powikłań.
Do Programu „GRYPOODPORNI 65+” zostaną zakwalifikowani wszyscy mieszkańcy gminy Choroszcz, którzy najpóźniej w dniu szczepienia skończą 65 lat, wyrażą chęć uczestnictwa w programie, a ich stan zdrowia, ustalony po uprzednich badaniach kwalifikujących, pozwoli na podanie szczepionki.
Ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek, o jej podaniu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Przy czym, w związku z możliwością wystąpienia przeciwwskazań do zaszczepienia, każdorazowo o ostatecznym podaniu szczepionki przeciw grypie będzie decydował lekarz.
Zaszczep się razem z nami i bądź GRYPOODPORNY!