Komunikaty Sanepidu: niewłaściwa jakość wody w ujęciach w Złotorii i Rogowie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku, w komunikatach z dn. 15.06.2021 r., informuje o niewłaściwej jakości wody zaczerpniętej z wodociągów Złotoria i Rogowo w Gminie Choroszcz. Wykryto w nich podwyższoną ogólną liczbę mikroorganizmów. Mimo to woda nie stwarza istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

Ilustracja do artykułu Woda-badanie.jpg

Wodociąg Złotoria zaopatruje w wodę mieszkańców Złotorii, zaś wodociąg Rogowo zaopatruje w wodę następujące miejscowości: Czaplino, Czaplino-Kolonię, Gajowniki, Gajowniki-Kolonię, Izbiszcze, Konowały, Kościuki, Kruszewo, Mińce, Pańki, Rogowo, Rogowo-Kolonię, Rogowo-Majątek, Rogówek, Ruszczany, Śliwno, Zaczerlany oraz Zaczerlany-Kolonię.

W obu tych wodociągach Senapid stwierdził podwyższoną zawartość mikroorganizmów. Jednakże obecny stan wody nie stwarza istotnego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Woda nadaje się do spożycia oraz na potrzeby sanitarne. Niemniej jednak, wodę przeznaczoną do spożycia i przygotowywania posiłków dla niemowląt do lat 2 oraz osób ze zmniejszoną odpornością, Sanepid zaleca gotować przez ok. 2 minuty, a następnie – bez gwałtownego schłodzenia – pozostawić do ostudzenia.  

W chwili obecnej trwają działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w dn. 07.12.2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Treści obu komunikatów PPIS w Białymstoku przytaczamy poniżej – jako osobne pliki.

Powrót na początek strony