Koniec września w Choroszczy – teatralny

Najpierw spektakl w sobotę 26 września – dla dzieci i całych rodzin, a potem w poniedziałek 28 września – przedstawienie dla dorosłych. Prawdziwie teatralny koniec lata nam się w Choroszczy szykuje. Co więcej: zacny bardzo, bo przygotowany w ramach Teatru Polska. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Ilustracja do artykułu urzadWWW_miniaturka1.png

W sobotę 26 września o godz. 10.00 zapraszamy dzieci oraz całe rodziny na spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

Miejsce: aula M-GCKiS (Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)

Bilety: 15 zł – do nabycia na: kupbilecik.pl lub w biurze M-GCKiS w Choroszczy

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to kameralne familijne przedstawienie dla widzów od 5. roku życia, w reż. Anny Przygody i Tomasza Kowola, które przedstawi w Choroszczy Teatr Lalek Guliwer. Z inicjatywy wspomnianych aktorów, książka Ulfa Starka – jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci, została przeniesiona na teatralne deski.

Spektakl opowiada o Bertilu, który bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno: zabiera Bertila do domu starców, gdzie ten poznaje pewnego staruszka – tak zaczyna się historia o międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka.

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to mądra opowieść o potrzebie bliskości, starości, czerpaniu z życia, ale i smutnych, lecz pięknych pożegnaniach. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie jest razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.

Dodatkowym atutem jest działająca na wyobraźnię scenografia, która kreuje wiele światów przy użyciu prostych, ale bardzo pomysłowych elementów. W spektaklu aktorzy wykorzystują 3 rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski (tintamareska to lalka, która potrafi mówić, pokazywać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę – to wyjątkowa technika lalkarska, łącząca twarz aktora z lalkowym tułowiem). Spektakl w swojej formie przypomina estetykę komiksową.

Informacje o twórcach:

Ulf Stark (1944-2017) – niezwykle ceniony i lubiany szwedzki autor książek dla dzieci i młodzieży. W swoich książkach często powraca do własnego dzieciństwa, wplatając w fabułę wyraźne wątki autobiograficzne. Niejednokrotnie bohaterem jego opowieści jest mały Ulf otoczony rodziną złożoną z taty – dentysty, mamy – gospodyni domowej, trudnego w pożyciu starszego brata oraz mieszkających na wyspie: dziadka, który zawzięcie wykopuje kamienie w ogródku, i babci, która przesiaduje w fotelu, patrząc w dal.

Anna Przygoda – absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Półfinalistka 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku w programie „Młodzi Twórcy”. Obecnie aktorka Teatru Lalek Guliwer w Warszawie.

Tomasz Kowol – absolwent PWST we Wrocławiu. W latach 2004-2007 aktor w Teatrze Groteska w Krakowie. Od 2007 roku aktor w Teatrze Guliwer w Warszawie. Aktor filmowy. Reżyser koncertów finałowych festiwalu FAMA w Świnoujściu 2006-2008. Muzyk, kompozytor muzyki do spektakli. Gitarzysta w zespole Winylove. Współtwórca kabaretu Tagor. Pomysłodawca i twórca spektaklu „Jak działa odkurzacz”. Animator kultury, konferansjer. Lektor.

Aleksandra Starzyńska – absolwentka Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorka kostiumów i scenografii zarówno w teatrze dramatycznym, jak i lalkowym. Laureatka wielu nagród m.in.:
2017 r. – udział w wystawie “Coming out – najlepsze dyplomy ASP” i Nagroda Redakcji Teatru Telewizji Polskiej za dyplom magisterski tam prezentowany
2018 r. – nagroda dodatkowa komisji artystycznej na festiwalu Klasyka żywa dla Aleksandry Starzyńskiej za scenografię spektaklu “Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona, reż. Ewa Maria Wolska, Teatr „Pinokio” w Łodzi
2018 r. – Złota Maska za najlepszą scenografię w sezonie 2017/2018 dla Aleksandry Starzyńskiej za spektakl „Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona na scenie Teatru Pinokio w Łodzi
2018 r. – Wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2018 w kategorii realizacja za spektakl “Przygody Pędrka Wyrzutka”
2018r. – Nagroda Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki przyznawana debiutującym scenografom za realizację spektaklu „Przygody Pędrka Wyrzutka”
2019 r. – Nagroda im. Leona Schillera

RECENZJA „Teatr dla wszystkich”

*

Z kolei w poniedziałek 28 września o godz. 19.00 zapraszamy widzów dorosłych na spektakl pt.: „Mazagan. Miasto”.

Miejsce: galeria M-GCKiS (Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)

Bilety: 15 zł – do nabycia na: kupbilecik.pl lub w biurze M-GCKiS w Choroszczy. Liczba miejsc ograniczona!

Spektakl „Mazagan. Miasto” w reż. Judyty Berłowskiej przedstawi Teatr im. Wilama Horzycy. Obraz powstał na podstawie dramatu Beniamina Marii Bukowskiego, który zainspirował się historią prawdziwego Mazaganu – historycznego miasta, które przepłynęło ocean. Leżące w Maroku portugalskie miasto zostało przeniesione do Belem w Ameryce Południowej po oblężeniu przez Maurów w 1769 roku.

Dla twórców spektaklu, Mazagan staje się obrazem każdego domu, który człowiek buduje tam, gdzie się zatrzyma – choćby na krótki czas. Dlatego też „Mazagan. Miasto” to spektakl wędrowny, który można zaprosić do swojego domu. To spotkanie, w którym widzowie są zaproszeni do udziału we wspólnej zabawie oraz eksperymencie. Oprócz prywatnych mieszkań, spektakl dotychczas był prezentowany w świetlicy, restauracji, kawiarni, kancelarii prawnej, zakładzie optycznym, bibliotece i na podwórku.

Mazagan to opowieść o domu i o mieście. Mazagan to opowieść dla tęskniących za domem i poszukujących swojego miejsca na ziemi. Mazagan to opowieść o nas i naszych mikroświatach wypełnionych opowieściami.

OBSADA: Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Mirosława Sobik, Wojciech Jaworski, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski

INNI REALIZATORZY: Aleksandra Żurawska (scenografia i kostiumy), Sebastian Świąder (muzyka), Bartek Warzecha (fotografie), Joanna Rozkosz (asystentka reżyserki), Katarzyna Rybarczyk (asystentka scenografki), Alicja Kostrzewska (inspicjentka/suflerka)

RECENZJE:
http://www.menazeria.eu/4,teatr.html?artykulID=1036
https://e-teatr.pl/opowiesci-przy-zupie-a279412
http://www.teatr-pismo.pl/przeglad/2370/przez_nie-miejsca_do_utopii/

Z A P R A S Z A M Y !

Powrót na początek strony