Święto Mam w Choroszczy

Warsztaty rękodzielnicze w nowoczesnym wydaniu, wystawa makatek oraz muzyczny wieczór z najpiękniejszymi ariami operetkowymi – Choroszcz zaprasza wszystkie Mamy na kulturalny weekend z okazji Ich święta do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Bedzie twórczo, atrakcyjnie i w pełni kobiecej mocy!

Święto Mam_Choroszcz_banner.jpg

W sobotę, 25 maja zapraszamy na spotkanie z twórczyniami i pasjonatkami rękodzieła, które odkryły, że dawne umiejętności w nowoczesnym wydaniu mogą być nie tylko dobrą alternatywą na odstresowanie, ale też dzięki nim można tworzyć rzeczy piękne i dopracowane. Warsztaty będą niepowtarzalną okazją, by spędzić czas w przyjemnej atmosferze, obudzić w sobie kreatywność, a także być może stworzyć niepowtarzalny prezent na Dzień Matki.

Na początek, o godz. 11.00, Agnieszka Jakubicz ­– instruktorka rękodzieła ludowego i twórczyni marki „Zafolkowana”, pokaże jak za pomocą igły i kolorowych nici (oraz, rzecz jasna: odrobiny cierpliwości) nadać starym ubraniom nowy efekt „wow!”.  Z pewnością każdy z nas ma w swojej szafie bluzkę, jeansy, torbę czy inny element garderoby, które się zużyły, dziś już nie pasują lub po prostu się znudziły. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się jak zaprojektować unikalny, kwiatowy motyw, a następnie wykonać go. Warsztaty potrwają ok. 4 godzin.

Po południu, o godz. 16.00, odbędzie się prezentacja wystawy „Makatki do starej i nowej chatki” oraz warsztaty tworzenia makatek. Spotkanie poprowadzi Alina Dębowska-Jankiewicz, autorka wystawy, etnografka i pasjonatka podlaskiego rękodzieła ludowego. Opowie o tym, jak twórczo przekształcić tradycyjną formę, jaką jest znana z domów naszych mam i babć makatka. Korzystając z wzorów Kordiana Michalskiego, współczesnego artysty grafika, dowiemy się jak przygotować materiał, skopiować wzór oraz wykonać własną, unikatową makatkę. Czas trwania spotkania to ok. 2 godziny.  

Natomiast w niedzielę, 26 maja, o godz. 18.00 zapraszamy na prawdziwą ucztę dla ducha. Zapewni ją koncert duetu Respiro Duo pt.: „Muzyczne oblicza kobiety”. Wyjątkowy duet tworzą: Monika Sasinowska – artystka Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie wykonuje również partie solowe, oraz pianistka – Agata Gabryjel. Obie panie wygrały walkę z nowotworem i dziś tworzą jedyny w swoim rodzaju zespół Respiro Duo! Koncert będzie ich kobiecą wizją najpiękniejszych arii operetkowych, niejednokrotnie inspirowanych płcią piękną. Muzyczny wieczór z Respiro Duo pozwoli bliżej przyjrzeć się bohaterkom wybranych operetek J. Straussa, F. Lehára czy J. Offenbacha. Poznamy królowe, reprezentantki ludu, uciśnione niewinności, porzucone kochanki i wielbione żony, matki, kobiety naiwne i rządne władzy, oddane i zdrajczynie. Zanurzymy się w świecie magicznych dźwięków i kobiecych emocji. Wyruszymy w wyjątkową podróż, podczas której zabrzmi m.in.: czardasz z „Cygańskiej miłości”, „Zemsta Nietoperza” czy „Wesoła wdówka”, a także słynna „Aria ze śmiechem” z operetki „Perichola”.

Podczas wydarzenia wolontariusze Stowarzyszenia „Chcę Żyć!” przeprowadzą dobrowolną zbiórkę do puszek na rzecz organizacji wspierających kobiety walczące z nowotworami. Nie zabraknie materiałów informacyjnych dotyczącymi profilaktyki i fantomów do nauki samobadania piersi.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
(Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29).

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny,
a z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc,
od poniedziałku 20.05. 2024
są prowadzone zapisy od pod nr. tel.: 85 719 14 31, 725 357 788.

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki,
po odbiór których zapraszamy do biura Centrum
od pon. 20.05.2024 do piątku 24.04.2024,
w godzinach otwarcia biura M-GCKiS:
pn.-czw.: 8.00-20.00, pt.: 8.00-16.00

Święto Mam_Choroszcz.jpg

Powrót na początek strony