Mikroinstalacje OZE w DPS oddane do użytku

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński przyjął zaproszenie i uczestniczył w oficjalnym oddaniu do użytku systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na terenie Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy. Uroczystość odbyła się w piątek 28 maja br.

Ilustracja do artykułu 192463584_1146104532470026_6378726083270378593_n.jpg

Na terenie choroszczańskiego DPS powstały 2 mikro-instalacje o łącznej mocy 99,8 kW. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli również Jan Bolesław Perkowski starosta białostocki, wicestarosta Roman Czepe, Jan Steckiewicz – dyrektor DPS, radni powiatowi oraz pracownicy DPS. Nową inwestycję poświęcił ks. kan. Leszczek Mieczysław Struk, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej im. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

Instalacja fotowoltaiczna w DPS w Choroszczy pozwala zaoszczędzić ok. 35% energii, co przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 79,75 ton w skali roku. Inwestycja realizowana była jako zadanie pn. „Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego poprzez budowę instalacji fotowoltaicznej w Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy”. Całkowity koszt wyniósł 413 tys. zł, przy czym uzyskano na to dofinansowanie z UE w ramach RPOWP w wysokości 308 tys. zł; pozostałą część: 105 tys. zł Powiat Białostocki pokrył z własnego budżetu.

Nasza gmina sukcesywnie rozwija się i unowocześnia – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Od lat zwiększamy komfort życia naszych mieszkańców i cieszę się, że za naszymi działaniami podążają także zmiany w innych instytucjach i obszarach, tak jak w DPS. W rezultacie, nasi mieszkańcy otrzymują ofertę proekologiczną, zwiększającą jakość życia – dodaje. To nie pierwsza tego typu realizacja w naszej gminie. I z pewnością nie ostatnia – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Na podst. mat. org./UM

Powrót na początek strony