Pierwsze komputery do nauki on-line już są z uczniami!
Pierwsze 10 kompletów sprzętu komputerowego powędrowało do uczniów z Gminy Choroszcz. Zestawy laptopów, wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, zostały im nieodpłatnie wypożyczone w ramach programu wsparcia zaoferowanego przez choroszczański samorząd. Kolejny tydzień nauki zdalnej uczniowie będą więc mogli odbywać bez przeszkód, przy wykorzystaniu sprzętu przeznaczonego tylko dla nich. To nie kończy wsparcia: Gmina Choroszcz może zaoferować innym potrzebującym kolejny sprzęt. Nabór w programie wciąż trwa.
30 października Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz z dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy – Panią Ewą Zawistowską przekazali 10 kompletów sprzętu komputerowego uczniom z terenu gminy Choroszcz. Sprzęt trafił do tych uczniów, których rodziny nie mają możliwości zabezpieczenia swoim pociechom sprzętu do nauki on-line. Komputery zostały wypożyczone nieodpłatnie – na czas zdalnej nauki w związku z pandemią koronawirusa Sars-CoV-2. Wraz z powrotem systemu edukacji do tzw. normalnego trybu, sprzęt wróci do macierzystych placówek.
Dominująca na świecie, także i w Polsce pandemia koronawirusa Sars-Cov-2 determinuje nasze codzienne zachowania. Odczuwa to również szkolnictwo, które od 26 października br. zostało ponownie przeniesione do trybu pracy on-line. Nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie – zamiast w szkolnych klasach, zasiadają przed monitorami komputerów w swoich domach. Niestety, część z nich nie posiada sprzętu zupełnie lub musi dzielić go z równolegle uczącym się rodzeństwem – co utrudnia lub wręcz uniemożliwia realizowanie nauki w trybie zdalnym. Przed takim problemem, jeszcze wiosną tego roku, stanęła Gmina Choroszcz, ale tak jak wtedy, tak i obecnie od razu załączała działać.
Już od początku kwietnia br. Gmina Choroszcz zawnioskowała o sfinansowanie zakupu komputerów dla uczniów ze swojego terenu, którzy nie posiadają odpowiedniego oprzyrządowania umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Udało się. Z programu #zdalnaszkoła i „Zdalna Szkoła+” Centrum Projektów Polska Cyfrowa, zostały zakupione laptopy. Jeżeli jednak obecnie zaoferowana liczba sprzętu będzie niedostateczna, Burmistrz Choroszczy zdecydował, że w tym czasie, kiedy szkoły nie funkcjonują w tzw. normalnym trybie, a edukacja odbywa się on-line, również stojący bezużytecznie w salach sprzęt komputerowy może być spożytkowany i wypożyczony uczniom, którzy tego potrzebują.
Cieszę się, że potrzebującym uczniom możemy pomóc w nauce on-line – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Jest to ważne, ponieważ – inaczej niż wiosną – teraz nauka zdalna w naszej gminie odbywa się prawie dokładnie tak jak w szkole: zgodnie z rozkładem zajęć, o konkretnych godzinach, z ustalonymi przerwami pomiędzy lekcjami. Tyle, że w domu. Dlatego ważne jest, by każdy uczeń miał swój komputer – to swoje okienko do kontaktu z klasą i nauczycielem – dodaje. W ten sposób potrzebującym uczniom z naszej gminy dostarczymy narzędzia, których im brakuje. Dzięki temu ich nauka on-line w czasach epidemii będzie łatwiejsza, a w wielu przypadkach po prostu możliwa – podsumowuje włodarz Gminy Choroszcz.
Obecnie zaoferowana pomoc nie kończy wsparcia: Gmina Choroszcz może wspomóc innych potrzebujących w kolejny sprzęt. Nabór w programie bowiem wciąż trwa (przeczytaj: Nauka w czasach pandemii – Gmina Choroszcz wspiera uczniów w zajęciach on-line).
Projekty #zdalnaszkoła oraz „Zdalna Szkoła+” zostały sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Wartość sprzętu komputerowego, jaki Gmina Choroszcz przeznacza na wsparcie uczniów wykluczonych cyfrowo na swoim terenie to blisko 135 tys. zł.