Pogodowe ekstrema w Polsce, także na Podlasiu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na piątek 21 czerwca wydał ostrzeżenia trzeciego – najwyższego stopnia przed burzami dla części południowo zachodnich województw w naszym kraju. Oznacza to bardzo niebezpieczne warunki atmosferyczne i ryzyko ogromnych zniszczeń. Nawet zagrożenia życia. Alerty niższego stopnia dotyczą niemal całego kraju. Najgorsze prognozy na piątek omijają Podlasie, ale w sobotę 22 czerwca mówi się o niszczycielskich warunkach również u nas, jako że w sobotę strefa najgroźniejszych burz przesunie się na wschód. Dodatkowo, z powodu trudności w przewidzeniu tempa przemieszczania się zatoki niżowej, prognozy są na bieżąco aktualizowane. Dlatego uwrażliwiamy i przypominamy o zachowaniu czujności i szczególnej ostrożności w najbliższych godzinach.

landscape-7102517_1280.jpg

Zanim warunki pogodowe przejdą w ekstrema – co nastąpi prawdopodobnie już po południu w piątek 21 czerwca, Polska skapana jest w pięknym słońcu. Niemniej, nad kraj napływają bardzo gorące i wilgotne masy powietrza zwrotnikowego. Cechuje się ono dużą niestabilnością i bardzo dużą ilością energii potencjalnej dostępnej dla konwekcji. To z kolei przyczynia się do rozwoju gwałtownych i niebezpiecznych burz.

Gwałtowne burze (superkomórki burzowe) mogą występować lokalnie, towarzyszą im wichury, ulewy nawet do 50 mm, bardzo silny wiatr, który w porywach może osiągnąć nawet 120 km/h; nie można również wykluczyć powstania trąb powietrznych, a także opadów gradu wielkości nawet do 6 cm.

Ostrzeżenia zarówno trzeciego, jak i drugiego stopnia wydane przez IMGW oznaczają możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Dla podlaskiego (jak również dla woj. pomorskiego oraz części woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego), na 21 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, ale na sobotę 22 czerwca warunki dynamicznie zmienią się. Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych: burz, silnych, porywistych wiatrów, powodujących szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe nawet zagrożenie życia

IMGW zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej: https://www.imgw.pl/

W związku z ryzykiem wystąpienia nagłych, nieprzewidywalnych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych,
prosimy wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności:
unikania przebywania w miejscach mogących stwarzać ryzyko zagrożenia zdrowia i życia,
szukać schronień i miejsc zapewniających bezpieczeństwo od nagłych burz i wichur.

Fot. www.pixabay.com

Powrót na początek strony