Seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów – dla innych, ale też dla siebie
Choroszczańscy seniorzy zrzeszeni w Kole Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 w Choroszczy, a jest ich ponad 100, są aktywni i widoczni w Gminie Choroszcz. Są współorganizatorami rozmaitych spotkań i wydarzeń, np. Dnia Babci, czy Dnia Matki lub Dnia Seniora, pomagają przy Dniach Choroszczy czy Jarmarku Dominikańskim, sumiennie pielęgnują skwer nazwany ich imieniem przy magistracie w Choroszczy. Niemniej rozwijają też własne zdolności i kompetencje w ramach różnorodnych warsztatów, także wyjazdowych. Letnie miesiące pod tym względem były szczególnie bogate.
Końcówka maja zapisała się u seniorów z Koła nr 15 w Choroszczy wyjazdem do Wilna (27-28.05.2023). Pod opieką przewodniczki, stolicę Litwy choroszczańscy seniorzy rozpoczęli od zwiedzania Starego Miasta, następnie – Ostrej Bramy, by tu pokłonić się przed wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Umiejscowiony w niewielkiej kaplicy obraz, uważany jest przez wiernych za cudowny. Następnym punktem był Uniwersytet Wileński – miejsce, gdzie do dziś widać ślady polskości. Założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego, należy do najstarszych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa przespacerowała też przed pałacem prezydenckim, który jest oficjalną rezydencją prezydenta Litwy. Chwila zadumy i modlitwy nastąpiła w Kościele św. Anny. Następnym punktem było pokłonienie się polskiemu wieszczowi – Adamowi Mickiewiczowi, który dumnie zdobi litewską stolicę. Sercem miasta jest Plac Katedralny, którego głównymi elementami są Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. W krypcie pod kaplicą znajdują się groby Aleksandra Jagiellończyka (jedynego polskiego króla pochowanego w Wilnie), dwóch żon Zygmunta Augusta oraz serce Władysława IV Wazy. Seniorzy udali się też na cmentarz na Rossie. Przekraczając jego bramę, nie sposób nie poczuć wzruszenia – to polska nekropolia narodowa, przepełniona historią i skłaniająca do zadumy. Dalej – kościół św. Anny, który imponuje fasadą, niemniej najpiękniejsze wnętrze posiada kościół św. Piotra i Pawła. 2 000 rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, historycznej i mitologicznej – wprost oszałamia. Następnie były Troki – jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Litwy. Zamek w Trokach to XV-wieczny, gotycki zamek, w którego bogatych zbiorach znajduje się ponad 300 000 eksponatów. Było więc co oglądać. Następnie był czas wolny, obiad, w ramach którego odbyła się degustacja karaimskich kibinów. Zmęczeni, ale szczęśliwi, choroszczańscy seniorzy wrócili do swoich domów.
Początek lipca to z kolei wycieczka do Warszawy (08.07.2023). Pierwszym punktem programu była wizyta w Powsinie, a w nim – zlokalizowanym zaledwie pół godziny jazdy autobusem od centrum stolicy Polski – seniorzy odwiedzili 40-hektarowy Ogród Botaniczny i wiele niezwykłych kolekcji roślin pospolitych, ozdobnych, użytkowych i egzotycznych, m.in.: róż, kosaćców i innych ozdobnych roślin kłączowych, cebulowych oraz bulwiastych, drzew i krzewów owocowych oraz kolekcje roślin warzywnych; rośliny lecznicze i przyprawowe oraz rośliny egzotyczne, które również stanowią dużą grupę. Na zwiedzanie ponad 8 500 gatunków i odmian trzeba zarezerwować kilka godzin, a i tak będzie to jedynie bardzo szybki spacer. Następnie KERiI nr 15 z Choroszczy odwiedziło Świątynię Opatrzności Bożej, udostępnioną do zwiedzania 11.11.2016. Dalej był Pałac w Wilanowie – jeden z najważniejszych zabytków Warszawy, i jego ogromne ogrody, które swoim widokiem cieszą oczy cały rok. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje 43 hektary powierzchni. Wnętrza pałacu zdobią bogate freski i meble z epoki, z kolei park wilanowski ma ponad 300-letnią historię i liczne aleje spacerowe. W ogrodzie znajdują się stawy, fontanny oraz rzeźby i pawilony. Można więc było nacieszyć oczy zwiedzając, pałac jak i spacerując po ogrodach pałacowych. Następnie, grupa wraz z przewodnikiem piękno Warszawy oglądała i podziwiała już z okien autokaru.
Końcówka lipca w kalendarzu Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 z Choroszczy zaowocowała wycieczką do Korycin i Ziołowego Zakątka (22.07.2023). Położone wśród zielonych pól miejsce oferuje szereg atrakcji – zarówno dla młodszych, jak i starszych, w tym różnego rodzaju warsztaty, podczas których można zapoznać się z sekretami ziołowych mieszanek na różne dolegliwości. A wszystko to na zajęciach, które prowadzą sami właściciele. Seniorzy z Choroszczy uczestniczyli w ciekawych wykładach, m.in. o właściwościach i zaletach określonych ziół, a potem samodzielnie komponowali daną przyprawę i zabierali ją do domu. Komponowali też herbaty. Wśród rodzajów naparów były na: uspokojenie, oczyszczenie, wspomagające pracę serca oraz na odporność. Indywidualnie stworzone herbatki – podobnie jak kompozycje przypraw – można było zabrać do domu. Ziołowy Zakątek – to duży i pięknie zagospodarowany teren, prawdziwy żyjący skansen. Znalazły tam swoje miejsce zwierzęta hodowlane, m.in.: kozy, kury czy prosięta, niemniej najbardziej urzeka wszelkiego rodzaju roślinność. Flora Ziołowego Zakątka pogrupowana jest rodzinami, dokładnie opisana i oznakowana. Rośnie też na różnorodnych siedliskach: leśnych, bagiennych, czy łąkach. Na 20 hektarach przestrzeni, znajduje się około 2 000 gatunków (głównie ziół), w tym około 100 zagrożonych.
Następna część dnia upłynęła seniorom w Brańsku i nad brańskim zalewem. Tam można było wypożyczyć i popływać rowerem wodnym lub po prostu pomoczyć nogi spacerując brzegiem akwenu. Okazało się to być doskonałym pomysłem na spędzenie popołudnia, i bodźcem integrującym grupę.
Seniorzy z Choroszczy, zrzeszeni w Kole Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 są doskonale widoczni w przestrzeni Gminy Choroszcz, włączając się w działania ogólnospołeczne, ale są też aktywny dbając o siebie i własny rozwój. To ogromnie cieszy, ponieważ treściwie i z godnie z własnymi potrzebami wypełniają swój czas.