SP Choroszcz pamięta o „NIEZAPOMNIANYCH”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy, pod opieką Pani Ewy Zalewskiej – nauczycielki historii, wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Niezapomniani”, zorganizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, w ramach obchodów Jom ha-Szoa – Dnia Pamięci Holokaustu, które w bieżącym roku przypadły na 8 kwietnia.
Główny cel akcji to oddanie hołdu Żydom pochodzącym z polskich miast, miasteczek i wsi. W czasie Zagłady zamordowanych zostało ok. 90% żydowskich mieszkańców Polski. To prawie 3 miliony naszych sąsiadów: kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy od setek lat wnosili swój wkład w rozwój lokalnych społeczności.
Wyznawcy judaizmu w XVI wieku osiedlili się również w Choroszczy. Zajmowali się głównie rzemiosłem, prowadzili też aptekę, wiele sklepów, karczm i szynków. Mieli swoją bożnicę, łaźnię i dom rabina. Społeczność żydowska stanowiła znaczną część mieszkańców Choroszczy. W XIX wieku co trzeci mieszkaniec grodu nad Horodnianką był wyznania mojżeszowego. Miejscowi Żydzi żyli zgodnie i współdziałali z katolikami oraz prawosławnymi mieszkańcami miasta – do czasów II wojny światowej. W listopadzie 1942 roku choroszczańscy Żydzi zostali przesiedleni do getta w Białymstoku. Stamtąd w 1943 roku wysłano ich na śmierć do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. Dziś, jedną z nielicznych pamiątek świadczących o bytności wyznawców judaizmu w Choroszczy, jest cmentarz położony tuż za miastem.
Uczniowie klas VII SP Choroszcz, na zaproszenie Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa, wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Niezapomniani”, aby upamiętnić lokalną społeczność żydowską. Siódmoklasiści poszerzyli wiedzę o historii choroszczańskich Żydów. Następnie, zainteresowani tematem, udali się na miejscowy kirkut, gdzie oddali część i pamięć wyznawcom judaizmu poprzez złożenie kamyków na macewach i zapalenie zniczy. Upamiętnieniu towarzyszyło wymówienie słów: „Pamięci żydowskich mieszkańców Choroszczy” i nagranie krótkich filmików z tego wydarzenia.
Materiał przygotowany przez choroszczanina – Miłosza Mancewicza został przez pracowników Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie połączony z innymi nagraniami z 60 polskich miast, miasteczek i wsi w jeden długi obraz poświęcony pamięci Żydów z całego kraju. Dokument można obejrzeć na profilu działu edukacji: https://www.facebook.com/DzialEdukacjiZMGm lub bezpośrednio na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=L8Zvjdrvb7E
Udział w projekcie „Niezapomniani” był ważną lekcją historii, rozwijającą ciekawość uczestników i chęć lepszego poznania przeszłości, ale też okazją, by odnaleźć, odwiedzić i upamiętnić miejsca poświęcone lokalnej społeczności żydowskiej. Ważnym aspektem projektu było również kształtowanie wśród uczniów postawy szacunku i tolerancji dla ludzi innych wyznań i narodowości.
Na podst. mat. org./UM