Usuńmy zalegający śnieg

Podlaski Inspektorat Nadzoru Budowlanego przypomina, iż zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego (art. 61 pkt 2), obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości jest odśnieżanie dachów. Podobnie rzecz ma się z chodnikami przebiegającymi przed posesjami właścicieli bądź zarządców. Na nich spoczywa obowiązek utrzymania tych przestrzeni w czystości.

5385317722_c09b8d75a4_b.jpg

Ustawa Prawo budowlane jasno reguluje powinności właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy w okresie zimowym odpowiedzialni są za oczyszczanie dachów swoich nieruchomości z zalegającego śniegu. Śnieg taki może bowiem negatywnie wpłynąć na konstrukcję dachu, zwłaszcza w czasie roztopów i wahań temperatury; śnieg zalegający na dachu może również zagrażać przechodniom oraz samochodom poruszającym się po drogach i chodnikach osiedlowych. Z tego powodu Prawo budowlane nakłada obowiązek usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz wykonywania doraźnych przeglądów okresowych stanu technicznego dachu oraz całego budynku.

Nie tylko jednak odśnieżanie dachu, ale także odśnieżanie i niwelowanie oblodzeń chodników, jest ważnym obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości. Dotyczy to chodników ciągnących się przed wszystkimi budynkami – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Wszak bezpieczny dla użytkowników stan tych szlaków (odśnieżenie, posypanie piaskiem lub solą), gwarantuje komfortowe poruszanie się po nich.

Jeśli więc spadł śnieg, należy oczyścić chodnik, zgarniając śnieg na krawędź chodnika tak, aby nie przeszkadzał przechodniom. Nie wolno śniegu zgarniać na jezdnię. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.

Fot. www.pixabay.com

 

Powrót na początek strony