Wojskowy „Jesienny Ogień” w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Wojskiem Polskim zapraszają w niedzielę 17 września br. na największy w Polsce, dynamiczny pokaz nowoczesnego sprzętu w walce pt. „Jesienny Ogień”. Wstęp wolny.

Jesienny Ogień - Autobusy.jpeg

„Jesienny Ogień” to wydarzenie o charakterze dynamicznym, podczas którego po raz pierwszy publiczność będzie mogła obejrzeć najnowszy wojskowy sprzęt podczas walki. Najnowszy sprzęt i uzbrojenie Sił Zbrojnych, które okazale prezentowało się na defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, robi jeszcze większe wrażenie, gdy ogląda się je z bliska w warunkach polowych. Warto więc przyjechać na „Jesienny Ogień” do Orzysza i zobaczyć to na własne oczy!

Pokaz odbywa się na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie i rozpoczyna się 17.09.2023 o godz. 13.00, niemniej wstęp na teren poligonu będzie możliwy już od godz. 8.00.

„Jesienny Ogień” zapewnia też liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci.

Na poligonie, w akcji zaprezentuje się najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zakupiony w ostatnich latach. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie HIMARS, zestaw przeciwlotniczy HIBNERYT, zestaw przeciwrakietowy POPRAD, armatohaubice KRAB, K9, wozy bojowe różnych rodzajów, np. kołowy transporter ROSOMAK, BORSUK czy samochód dalekiego rozpoznania ŻMIJA, specjalistyczne roboty LRR i Talon oraz bezzałogowce FlyEye. Łącznie w ramach ćwiczenia i programu statycznego zobaczyć będzie można ok. 70 różnych sztuk sprzętu wojskowego – w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakiet i innego sprzętu artyleryjskiego.

„Jesienny Ogień” będzie pokazem zdolności interoperacyjnych różnych rodzajów wojsk i sprzętu oraz ich współdziałania na współczesnym polu walki.

O godz. 13.00 rozpoczną się ćwiczenie ogniowe z udziałem blisko 1000 żołnierzy. Starciom na lądzie i w powietrzu będzie towarzyszył ogień artylerii, żołnierze będą się bronili i atakowali wojska przeciwnika; do akcji wkroczą też siły specjalne. Dynamicznie wyreżyserowany scenariusz pozwoli widzom poczuć się jak na realnym polu walki, podziwiać sprawność i wyszkolenie żołnierzy.

Warto na własne oczy przekonać się, jak silne i profesjonalne są wojska Biało-Czerwonej.

Już od godziny 8.00, zapraszamy na wielki piknik poligonowy. Po obejrzeniu najnowszego uzbrojenia, jakim dysponuje dziś Wojsko Polskie, goście będą mogli spróbować prawdziwej wojskowej grochówki z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej. Można będzie porozmawiać z żołnierzami o ich służbie i dowiedzieć się, jak działa używany przez nich sprzęt. Chętni będą mogli postrzelać na strzelnicy multimedialnej czy przymierzyć wojskowe wyposażenie. Zapewnimy też liczne atrakcje dla dzieci.

Przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych wyjaśnią zainteresowanym, jak mogą dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Wojskowi rekruterzy odpowiedzą na każde pytanie i podpowiedzą, co zrobić, by zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub innej wybranej formy służby zawodowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej specjalności i wskażą miejsca na terenie całego kraju, gdzie można ją pełnić.

Na zakończenie pikniku odbędzie się defilada uczestniczących w ćwiczeniu pododdziałów – dobra okazja, by wyrazić uznanie i podziękować żołnierzom za ich służbę.

„Jesienny Ogień” odbywa się na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie.

Dojazd:

- od strony Ełku, Suwałk, Augustowa, Białegostoku
- od strony Pisza, Łomży, Warszawy
- od strony Giżycka
- od strony Mikołajek, Mrągowa, Olsztyna
- od strony Drygał (Biała Piska)

Powrót na początek strony