Zbytki owadziego luksusu w Choroszczy? Bynajmniej
Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy została zakwalifikowana do ogólnopolskiej akcji „Masz Głos”. W jej ramach chce założyć łąki kwietne i ustawić budki-hoteliki dla owadów, by dać pożywienie i schronienie rodzimej faunie, upiększyć przestrzeń i po prostu zrobić wspólnie coś dobrego na rzecz środowiska i najbliższej okolicy. 14 kwietnia uczniowie wraz z Paniami nauczycielkami przedstawili pomysł Komisji Finansów, Infrastruktury, Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Choroszczy. Pomysł chwycił. Możemy się więc spodziewać, że już niedługo Choroszcz upiększą kwietne kobierce.
Inicjatywa „Masz Głos” funkcjonuje w Polsce od 2006 roku. Dotarła już do 1275 miast. W 2021 jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.
Celem „Masz Głos” jest zwiększenie zainteresowania obywateli sprawami ich lokalnych społeczności oraz zachęcenie ich do uczestnictwa w życiu publicznym. Akcja „Masz Głos” jest programem Fundacji Batorego wspierającym organizacje społeczne i grupy nieformalne, działające na rzecz swoich lokalnych środowisk. Uczestnicy programu realizują szereg różnorodnych inicjatyw: zakładają pasieki społeczne, prowadzą warsztaty dla mieszkańców, monitorują stan drzew, składają petycje lub podejmują inne obywatelskie działania. Akcja „Masz Głos” pomaga im zrealizować własne inicjatywy we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem. Uczestniczą w tym organizacje społeczne, grupy nieformalne, rady młodzieżowe, szkoły, biblioteki, uniwersytety trzeciego wieku, lokalne gazety i portale informacyjne z całej Polski, oferując pomoc w pobudzaniu aktywności obywatelskiej, integrowaniu lokalnych wspólnot wokół rozwiązywania problemów gminy i spraw ważnych dla miejscowej społeczności.
SP Choroszcz, dzięki udziałowi w akcji „Masz Głos, Masz Wybór” chce założyć łąki kwietne w pobliżu szkoły. I widzi w tym szereg korzyści. Jak deklarują koordynatorki akcji, Panie nauczycielki: Joanna Chmur, Barbara Joka i Anna Kozłowska: Wszyscy wiemy jak ważne jest ekologiczne podejście do przyrody, zwłaszcza teraz – w dobie globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Uwrażliwiamy na to naszych uczniów. Zainteresowaliśmy się tematem łąk kwietnych, gdyż chcemy rozpropagować je w naszej okolicy – jako miejsce dające pożywienie i schronienie owadom, małym ptakom i ssakom. Szkolni ekolodzy chcą zaangażować w proces szerokie gremia: Mamy nadzieję, że wspólnie z lokalnymi organizacjami, władzami gminy, a także z mieszkańcami uda nam się, choćby w ten sposób zadbać o ekosystem miejski – dodają. Zakładając łąki kwietne chcą przyczynić się nie tylko do pozytywnych wrażeń estetycznych, ale również dać mieszkańcom możliwość obcowania z naturą. Zaangażowanie w projekt pozwoli uczniom zyskać jeszcze większą wrażliwość na właściwe podejście i dbanie o naturę.
Co na to władze Choroszczy? 15 kwietnia uczniowie wraz z Paniami nauczycielkami przedstawili swój pomysł Komisji Finansów, Infrastruktury, Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Choroszczy. Pomysł chwycił. Zarówno radni, jak i Burmistrz Choroszczy aprobują tę inicjatywę: Gratuluję społeczności szkoły pomysłu, inicjowania i zaangażowania w takie inicjatywy – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Przestrzeń przy szkole to doskonałe miejsce na łąkę kwietną, ale sądzę, że wspólnie uda nam się wskazać także inne miejsca gminne, gdzie uczniowie swój pomysł będą mogli zrealizować – dodaje.
Łąki kwietne są doskonałym dowodem na to, że nawet małe działania przynoszą pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu. Łąka kwietna może bowiem powstać niemal wszędzie i niemal w każdych warunkach – najważniejsze jest, aby rośliny miały dostęp do światła: może być to wąski pas terenu przy ogrodzeniu posesji, można ją również wykonać w dekoracyjnej donicy lub dużej skrzynce ogrodowej. Czy mieszkańcy bloków dobrodziejstwa łąk kwietnych są pozbawieni? Oczywiście, że nie: oni również mogą cieszyć oko pięknymi kwiatami oraz stworzyć miejsce pożyteczne dla pszczół i dzikich owadów zapylających w swojej najbliższej wieloblokowej okolicy. Do zagospodarowania są przyblokowe trawniki, pasy zieleni, ogródki, klomby czy donice.
Ale łąki kwietne w Choroszczy to nie wszystko: Chcielibyśmy również rozpowszechnić w naszej przestrzeni budki, czy hoteliki dla owadów – dodają koordynatorzy akcji. Taki domek to wcale nie zbytek owadziego luksusu, to przede wszystkim ich schronienie i miejsce do bytowania: czasami tymczasowy przystanek, niekiedy letniskowy domek, w którym ukryją się przed upałem, deszczem czy grożącymi im niebezpieczeństwami; w swoim domku-hoteliku spokojnie odpoczną. To także miejsce ich zimowania – konkludują koordynatorki przedsięwzięcia.
Inicjatorami zarówno łąk kwietnych, jak i hotelików dla owadów byli sami uczniowie SP Choroszcz. W grupie FB „Globalni w Choroszczy” gremialnie odpowiedzieli na sondaż pn. „Skoszony trawnik, czy łąka kwietna?” Aż 75% zagłosowało za łąką kwietną. I tak oto florystyczna inicjatywa zmaterializowała się w postaci projektu „Masz Głos – Masz Wybór”. A już niedługo ujrzy swój finał w postaci różnobarwnych kwietnych kobierców w mieście Choroszcz.
Organizatorzy zachęcają wszystkich do zakładania łąk kwietnych na swoich podwórkach, tarasach czy balkonowych donicach.
Na podst. mat. org./UM
Fot. www.foter.com