„Zerwany Most” w Konkursie Transgranicznym

Uczniowski zespół „Wędrowcy z narwiańskich szlaków”, promując Gminę Choroszcz, a przede wszystkim „Zerwany Most” w Kruszewie, zakwalifikował się do finału Konkursu Transgranicznego Kampanii Edukacyjnej dla Młodzieży Interreg Cooperation Day. To świetny wynik, ponieważ na tym etapie wybrano tylko osiem najlepszych drużyn z Polski i Ukrainy. Wśród nich – jest Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy! Gratulujemy!

532743ceafc5c2f50eeed5d498c4be65.JPG

W 2024 roku Interreg Cooperation Day odbywa się pod hasłem „Wędrujmy wspólnym szlakiem! Let’s follow the common trail!”. Aby zakwalifikować się do finału, każda z drużyn musiała wykonać dwa zadania:

  • przygotować krótki projekt na ożywienie ruchu turystycznego w swojej okolicy
  • nagrać filmik promocyjny prezentujący wycieczkę/spacer do opisanego w projekcie miejsca, z udziałem wszystkich członków drużyny.

Choroszczańscy „Wędrowcy z narwiańskich szlaków” postawili na „Zerwany Most”. W filmiku, który prezentują tu: https://www.facebook.com/100001758072535/videos/pcb.3630405080543279/1165900074552993, przywołują postacie m.in. Białej Damy, Kandyda z choroszczańskiego kościoła, jak też samego diabła, który wg legendy, miał doprowadzić do zniszczenia mostu łączącego Białystok i Kruszewo z Jeżewem. W ramach projektu, do „Zerwanego Mostu” młodzi choroszczanie chcą wytyczyć ścieżkę rowerową, opatrzyć ją tablicami informacyjnymi prezentującymi choroszczańskie legendy (szerzej można dowiedzieć się o nich tu: Kruszewo – „zerwany most” - Strona Urzędu Miejskiego w Choroszczy), postawić altankę, a dodatkowo, by rozpromować miejsce – zorganizować konkursy plastyczne i literackie na ten temat.

Tegoroczny Finał Interreg Cooperation Day odbędzie się w Bieszczadach, gdzie młodzież z Polski i Ukrainy będzie mogła cieszyć się efektami Programu. Zaprezentowane zostaną tu także prace wszystkich uczestników. Będą one promowane również na stronie internetowej i profilu Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.

Zespół „Wędrowcy z narwiańskich szlaków” tworzą uczennice i uczniowie: Adam Krysiewicz, Małgorzata Mikulska, Karol Oleksiej, Julianna Rudnicka. Działają pod opieką nauczycielki: Joanny Chmur.

 Choroszczańscy „Wędrowcy z narwiańskich szlaków” mają nadzieję, że przedstawione przez nich pomysły będą mogły być zrealizowane. Już zachęcają do współpracy zainteresowane instytucje i osoby prywatne.

Powrót na początek strony