„Babia Góra”

miejsce dawnego kultu pogańskiego a zarazem mogiła żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku

Według miejscowych legend wzgórze miały usypać stwory duchowe: rusałki i latawce. Miejscowa ludność pozostawiała ofiary na szczycie wzgórza jeszcze przez wiele wieków po przyjęciu chrześcijaństwa. W 1998 r. ustawiono na Babiej Górze replikę posągu Światowida (kopia rzeźby znalezionej w Zbruczu na Ukrainie. Oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.), która przez nieznanych sprawców została skradziona na przełomie 2017 i 2018 r. Przedstawiciele Rodzimego Kościoła Polskiego dnia 24 marca 2018 r. poświęcili Posąg Światowida, który wraz z Kapliczką Mokoszy, czyli Matki Ziemi, stanął na jednej z prywatnych działek we wsi Gajowniki. Kapliczka Mokoszy pełni obecnie także funkcję karmnika dla ptaków. Badania radiestezyjne przeprowadzone przez Leszka Matela wykazały, że jest to najsilniejsze miejsce mocy w okolicach. Moc promieniowania osiąga tutaj ponad 58000 jednostek Borisa. Kolorem promieniowania dominującym na ww. wniesieniu jest zieleń, barwa odnowy i odrodzenia. Na wzgórzu krzyżują się trzy linie geomantyczne, a pod ziemią występują cieki wznoszące. Różdżka rezonansowa pokazuje wartość 4,4 jednostek.

   

Babia Góra- domniemane miejsce dawnego, wczesnośredniowiecznego kultu pogańskiego o wysokości 163 m nad poziomem morza (dawniej Świtkowizna). Do 2018r. na wzgórzu była umiejscowiona replika posągu Światowida ze Zbrucza. W pobliżu znajdują się mogiły żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku- czterech Rosjan, pięćdziesięciu sześciu Niemców i dwóch Polaków. Rozplanowanie cmentarza na Babiej Górze jest całkowicie zatarte. Zachował się kamienny obelisk z pamiątkową inskrypcją:

HIER RUHEN / 56 DEUTSCHEN / U. 4 RUSSISCHE KRIEGER / DIE IN DEN KAMPFEN / AM 25. AUG. 1915 / DEN HELDENTOD / FÜR IHR VATERLAND / STARBEN 7.

Napis w tłumaczeniu: „Tu spoczywa 56 niemieckich i 4 rosyjskich żołnierzy poległych w walkach 25 sierpnia 1915. Polegli bohaterską śmiercią za swoją ojczyznę”.

Możliwe, że nie znajduje się w pierwotnym położeniu.  Materiały archiwalne wskazują, że groby znajdowały się na trzech lub czterech terasach. Mogiły były ziemne, nasypy nieobramowane, jedynie wzmocnione trawą. Nad grobami wystawiono drewniane krzyże z owalnymi tabliczkami, których inskrypcje zawierały nazwiska, stopnie i jednostki, z których pochodzili polegli. Możemy przypuszczać, że wzorem innym cmentarzy, czterej żołnierze armii rosyjskiej spoczęli we wspólnej mogile. Wśród poległych żołnierzy armii rosyjskiej było dwóch Polaków, których nazwiska i stopnie wojskowe zachowały się w pamięci mieszkańców. W 1984 roku Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy uczciło ich pamięć krzyżem z inskrypcją:

„ppor. Marczuk Aleksander/ kapral Kasiński Antoni/ Polegli 25 VIII 1915 roku”.

Według miejscowych legend, wzgórze miały usypać stwory duchowe: rusałki i latawce. Miejscowa ludność pozostawiała ofiary na szczycie wzgórza jeszcze przez wiele wieków po przyjęciu chrześcijaństwa. Na Babiej Górze ustawiono w 1998 roku replikę posągu Światowida. Badania radiestezyjne wykazały, że jest to najsilniejsze miejsce mocy w okolicach. Moc promieniowania osiąga tutaj ponad 58000 jednostek Borisa. Kolorem promieniowania dominującym na ww. wniesieniu jest zieleń- barwa odnowy i odrodzenia. Na wzgórzu krzyżują się trzy linie geomantyczne, a pod ziemią występują cieki wznoszące. Różdżka rezonansowa pokazuje wartość 4,4 jednostek. Na Ziemi są miejsca, które wyzwalają wielką pozytywną energię. Tam ludzie chorzy powracają do zdrowia albo ich stan radykalnie się poprawia. Przez nasz kraj przechodzi linia geomantyczna mająca swój początek w Wielkiej Piramidzie w Gizie. Polska jest opleciona siecią linii geomantycznych. Najwięcej, bo aż siedem, znajduje się na Wawelu. Jest to miejsce największej mocy w naszym kraju. Na górze Ślęza jest pięć takich linii. Miejsca mocy o mniejszym znaczeniu leżą na skrzyżowaniu przynajmniej dwóch linii. Trzy linie na Babiej Górze w Gminie Choroszcz to potężny pozytywny potencjał. Tutaj człowiek jest pod wpływem energii wspomagającej regenerację i poprawiającej samopoczucie. Linie geomantyczne wpływają dodatnio na rozwój potencjału duchowego. To dobre miejsce do medytacji. Emanującą energię odczuwa się przez wiele dni.

Do atrakcji najłatwiej dostać się autem lub rowerem, w czym może pomóc Green Velo, czyli trasa rowerowa biegnąca przez 5 województw ściany wschodniej Polski, tj. województwo warmińsko- mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W województwie podlaskim trasa obejmuje: Gołdap – Suwałki – Wigierski Park Narodowy – Augustów i Puszczę Augustowską – Biebrzański Park Narodowy – Osowiec- Twierdzę – Łomżę – Tykocin – Narwiański Park Narodowy – Choroszcz – Białystok – Puszczę Knyszyńską – Supraśl – Puszczą Białowieską - Hajnówkę – Siemiatycze – Mielnik. Łączna długość całego szlaku wynosi 1885 km, zaś w granicach województwa podlaskiego – 509 km. Na całej trasie, co ok. 10 km, zlokalizowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów (MORy) ze stołami, ławkami, stojakami na rowery oraz tablicami informacyjnymi o szlaku i najbliższych atrakcjach, gdzie można odetchnąć po emocjonującym zwiedzaniu. Przez teren gminy Choroszcz, trasa rowerowa biegnie w większości wydzieloną od drogi, ścieżką dla rowerzystów. Korzystając z trasy, przy MOR Pańki warto zjechać z głównego biegu Green Velo i skierować się na wieś Śliwno (gdzie znjdziemy jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Choroszcz - Kładkę Śliwno - Waniewo) lub Kruszewo, gdzie na końcu drogi dotrzemy do Zerwanego Mostu.

Turyści nieposiadający własnego roweru, mogą skorzytać z wprowadzonego na terenie Choroszczy, systemu BiKeR. W 2015 r. gmina Choroszcz, jako pierwsza spośród podmiejskich gmin Aglomeracji Białostockiej, zaoferowała u siebie rowery miejskie. Stacja BiKeRa – z 15 miejscami rowerowymi – stanęła na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, tuż przy kościele. W 2017 r. uruchomiona została druga stacja BiKeRa i ulokowana na Placu dr. Z. Brodowicza, przy budynku Centrum Informacji Turystycznej oraz Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Dzięki temu, Choroszcz jako pierwsza połączyła się z Białymstokiem Białostocką Komunikacją Rowerową. Udogodnienie to pozwala zwiedzać wszystkie atrakcje gminy na dwóch kółkach, a także swobodnie przemierzać trasę Choroszcz-Białystok.

Powrót na początek strony