„Babia Góra”

„Babia Góra” w gminie Choroszcz to miejsce dawnego kultu pogańskiego, a zarazem mogiła żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku.

„Babia Góra” to domniemane miejsce dawnego, wczesnośredniowiecznego kultu pogańskiego, o wysokości 163 m n.p.m. (dawniej lokalnie zwana Świtkowizną). Według miejscowych legend wzgórze miały usypać stwory duchowe: rusałki i latawce. Miejscowa ludność na szczycie wzgórza pozostawiała ofiary jeszcze przez wiele wieków po przyjęciu chrześcijaństwa. W 1998 roku na Babiej Górze ustawiono replikę posągu Światowida (kopia rzeźby znalezionej w Zbruczu na Ukrainie; oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie), która przez nieznanych sprawców została skradziona na przełomie lat 2017 i 2018.

Przedstawiciele Rodzimego Kościoła Polskiego 24 marca 2018 roku poświęcili posąg Światowida, który wraz z Kapliczką Mokoszy, czyli Matki Ziemi, stanął na jednej z prywatnych działek we wsi Gajowniki. Kapliczka Mokoszy pełni obecnie także funkcję karmnika dla ptaków.

Badania radiestezyjne przeprowadzone przez Leszka Matela wykazały, że „Babia Góra” w gminie Choroszcz to najsilniejsze miejsce mocy w okolicach. Moc promieniowania osiąga tutaj ponad 58000 jednostek Borisa. Dominującym kolorem promieniowania na wniesieniu jest zieleń – barwa odnowy i odrodzenia. Na wzgórzu krzyżują się trzy linie geomantyczne, a pod ziemią występują cieki wznoszące. Różdżka rezonansowa pokazuje wartość 4,4 jednostek. Trzy linie na Babiej Górze w Gminie Choroszcz to potężny pozytywny potencjał. Tutaj człowiek jest pod wpływem energii wspomagającej regenerację i poprawiającej samopoczucie. Linie geomantyczne wpływają dodatnio na rozwój potencjału duchowego. To dobre miejsce do medytacji. Emanującą energię odczuwa się przez wiele dni.

***

W pobliżu znajdują się również mogiły żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku: 4 Rosjan, w tym 2 Polaków i 56 sześciu Niemców. Rozplanowanie cmentarza na „Babiej Górze” jest całkowicie zatarte. Zachował się jedynie kamienny obelisk z pamiątkową inskrypcją:

HIER RUHEN / 56 DEUTSCHEN / U. 4 RUSSISCHE KRIEGER / DIE IN DEN KAMPFEN / AM 25. AUG. 1915 / DEN HELDENTOD / FÜR IHR VATERLAND / STARBEN 7.

Napis w tłumaczeniu: „Tu spoczywa 56 niemieckich i 4 rosyjskich żołnierzy poległych w walkach 25 sierpnia 1915. Polegli bohaterską śmiercią za swoją ojczyznę”.

Możliwe, że nekropolia nie znajduje się w swym pierwotnym położeniu.  Materiały archiwalne wskazują, że groby znajdowały się na trzech lub czterech terasach. Mogiły były ziemne, nasypy nieobramowane, jedynie wzmocnione trawą. Nad grobami wystawiono drewniane krzyże z owalnymi tabliczkami, których inskrypcje zawierały nazwiska, stopnie i jednostki, z których pochodzili polegli. Możemy przypuszczać, że wzorem innym cmentarzy, czterej żołnierze armii rosyjskiej spoczęli we wspólnej mogile. Wśród poległych żołnierzy armii rosyjskiej było dwóch Polaków, których nazwiska i stopnie wojskowe zachowały się w pamięci mieszkańców. W 1984 roku Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy uczciło ich pamięć krzyżem z inskrypcją: „ppor. Marczuk Aleksander/kapral Kasiński Antoni/Polegli 25 VIII 1915 roku”.

Do atrakcji najłatwiej dostać się autem lub rowerem, w czym może pomóc Green Velo. Turyści nieposiadający własnego roweru, mogą skorzystać z wprowadzonego na terenie Choroszczy, systemu BiKeR.

Powrót na początek strony