Kruszewo – zabytkowy budynek szkoły
Budynek szkolny został zbudowany w 1927 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „100 szkół w hołdzie dla Marszałka Piłsudskiego”. Obiekt nosi znamiona dworku ziemiańskiego, z czterospadowym dachem i portalem wspartym na dwóch kolumnach. Malownicze położenie szkoły, od 1999 roku w pierwszą niedzielę września gości uczestników Ogólnopolskiego Dnia Ogórka.
Pierwsza szkoła w Kruszewie powstała w latach 20-tych ubiegłego wieku. Uczyły się w niej dzieci także z Waniewa i Kurowa, gdyż istniał wówczas most łączący dwa brzegi Narwi. Na parterze znajdują się klasy lekcyjne, na górze – mieszkania dla nauczycieli oraz bogato wyposażona Izba Regionalna.
Pierwszym kierownikiem szkoły w Kruszewie był Józef Świrniak – postać niezwykle zasłużona dla oświaty w Kruszewie. Był absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, piłsudczykiem, w czasie II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej. Został aresztowany przez Gestapo 27 kwietnia 1944 roku i zamordowany.
Przed wojną szkoła stała się lokalnym centrum kulturalnym. Tu odbywały się wszystkie uroczystości i święta państwowe. Natomiast w czasie okupacji sowieckiej istniała dziesięciolatka z rosyjskim programem nauczania i wychowania. Po wejściu Niemców, szkołę zamknięto. Podczas działań wojennych zniszczeniu uległ niewielki fragment budynku.
Dzieci ponownie zasiadły w ławkach szkolnych w sierpniu 1944 roku. W 1962 roku do budynku szkolnego dotarła elektryfikacja. W 1966 zakupiono pierwszy telewizor, a trzy lata później w kancelarii szkolnej założono telefon, który w nagłej potrzebie służył także mieszkańcom wsi. W 1998 roku w klasach szkolnych pojawiły się komputery. W 2020 roku, z uwagi na brak dostatecznej liczby uczniów, szkoła przestała funkcjonować.