Atrakcje Turystyczne Gminy Choroszcz
Ponad kilometrowa drewniana kładka turystyczno-edukacyjna jest rozpięta nad rozlewiskami rzeki Narew. Łączy 2 miejscowości: Śliwno i Waniewo, 2 gminy: Choroszcz i Sokoły, 2 powiaty: białostocki i wysokomazowiecki. Jako ścieżka turystyczno-edukacyjna, prezentującej walory przyrodnicze Narwiańskiego Parku Narodowego oraz ciekawostki historyczne miejscowej okolicy.
Budynek szkolny został zbudowany w 1927 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „100 szkół w hołdzie dla Marszałka Piłsudskiego”. Obiekt nosi znamiona dworku ziemiańskiego, z czterospadowym dachem i portalem wspartym na dwóch kolumnach. Malownicze położenie szkoły, od 1999 roku w pierwszą niedzielę września gości uczestników Ogólnopolskiego Dnia Ogórka.
Początki wsi są związane ze wzmożonym osadnictwem, które rozpoczęło się po unii polsko-litewskiej w Horodle, gdy ówczesny zarządca ziem nad Narwią – książę litewski Michał Zygmuntowicz poczynił szereg nadań. W 1437 roku Stanisław Ostosz i Mikołaj Myń otrzymali dziedzinę Rogowo, a Piotr z Gumowa – położoną w sąsiedztwie puszczę zwaną Choroszcza. Zapewne zostały wówczas nadane i inne ziemie, gdzie powstały kolejne wsie: Kruszewo, Śliwno, Izbiszcze, Konowały, Pańki.
Od wielu wieków znajdowało się tutaj ważne przejście przez rzekę. Oprócz tego, Złotoria jest wpisana w historię regionu z racji spalenia tu w 1394 roku przez Krzyżaków zamku wznoszonego przez Mazowszan. W dobie I Rzeczpospolitej Złotoria należała do Ziemi Bielskiej. Została założona w dogodnym miejscu: na wysokim brzegu ujścia Supraśli do Narwi.
W 2007 roku świętowano w Choroszczy 500-lecie powstania parafii oraz nadania praw miejskich Choroszczy. Przed 500 laty, jeśli miejscowość uzyskiwała prawa miejskie, z pewnością musiała mieć świątynię. W Choroszczy zapewne wzniesiono ją dużo wcześniej, dlatego jubileusz powstania parafii jest datą umowną.
Barszczewo leży w południowo-wschodniej części gminy Choroszcz, tuż przy popularnej wśród użytkowników trasie – tzw. Szosie Kruszewskiej. Obecnie Barszczewo jest jedną z większych miejscowości w gminie Choroszcz. Do 1954 roku było siedzibą gminy. Od ponad osiemdziesięciu lat istnieje tu Ochotnicza Straż Pożarna. W Barszczewie spotkać można wiele murowanych domów z początku XIX wieku, które w swej architekturze nawiązując do modnego wówczas neogotyku.
Nekropolia w Nowosiółkach to cmentarz ofiar nazistowskiego ludobójstwa. Według różnorodnych źródeł, zostało tutaj zamordowanych od 400 do 700 pacjentów. Ale groby łącznie kryją ponad 4000 ofiar, w tym: cywilów, duchownych, a także zakładników i partyzantów zamordowanych w latach 1941-1944 przez niemieckiego okupanta.
Kikut – cmentarz wyznania mojżeszowego został założony w Choroszczy u schyłku XVIII wieku. Powstał przy dawnym trakcie handlowym tzw. letnim, wiodącym z Korony na Litwę. Znajduje się tutaj ok. 100 nagrobków. Najstarsza macewa pochodzi z 1834 roku. Wydaje się jednak, że cmentarz jest znacznie starszy.
O długiej historii Rogowa świadczą znajdujące się tu kurhany pochodzące z VII i VIII w. n.e., a szczególną atrakcją jest Folwark hrabiny De Moni (z domu Komar), składający się z następujących budynków gospodarczych: kamienna obora z 1840 roku, kamienna stodoła, ruiny kamiennej stajni, gruzy po stodole, spichlerz z 1843 roku, studnia, wnętrze dziedzińca gospodarczego, fragmenty sadu, staw i nieliczne, ponad 100-letnie drzewa ozdobne.
Reduta „Koziołek” to fortyfikacja typu holenderskiego, pochodząca z 1656 roku. Znajduje się nieopodal wsi Kruszewo, w odległości ok. 400 m na prawo od tzw. zerwanego mostu, gdzie jest widoczna kępa drzew. To właśnie pozostałości obronnej reduty „Koziołek” – z bastionami i fosą. Do tego miejsca można dopłynąć łódką lub dojść w wysokich gumowych butach.
Miejscowa legenda związana z „zerwanym mostem” głosi, że w XX wieku postanowiono wybudować trasę łączącą Białystok z Jeżewem. Przez wzgląd na rzekę Narew, nie mogło się to odbyć bez budowy mostu, który miał połączyć dwa brzegi rzeki. Prace jednak bardzo się przeciągały, a w budowę przeprawy zaangażował się sam diabeł.