Szlaki turystyczne
Gęsta sieć dróg, liczne szlaki piesze, rowerowe, wodne i konne zapewniają łatwy dostęp do wszystkich atrakcji Gminy Choroszcz. Przez teren Gminy Choroszcz biegną:
SZLAKI PIESZE:
- Zygmunta Glogera. Na szlaku walory przyrodniczo-krajobrazowe przeplatają się z walorami historyczno-kulturowymi. Szlak prowadzi przez dolinę środkowej Narwi i Narwiański Park Narodowy, ponadto daje możliwość poznania miejsc związanych z postacią Zygmunta Glogera – wybitnego, podlaskiego historyka, archeologa, etnografa, krajoznawcy, jednego z założycieli i pierwszego prezesa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Szlak prowadzi przez: Białystok (Starosielce), w gminie Choroszcz przez: Krupniki, Sienkiewicze, Choroszcz, Ruszczany, Rogówek, Rogowo, Pańki, i dalej: Rzędziany, Leśniki, Sanniki, Tykocin, Łopuchowi, Jeżewo Nowe, Jeżewo Stare. Szlak ma długość 48 km, oznaczony jest kolorem zielonym.
- Nadnarwiański. Szlak łączy Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym, prowadząc przez pięknie położone tereny odznaczające się wyjątkową fauną i florą. /fot. NPN/ Szlak prowadzi przez: Białystok, Niewodnicę, Trypucie, Zawady, Topilec, w gminie Choroszcz przez: Izbiszcze, Kruszewo i Pańki. Szlak ma długość 30 km, oznaczony jest kolorem żółtym.
- Włókniarzy. Przemierzając szlak mamy możliwość poznania i przybliżenia włókienniczych tradycji okolic Białegostoku. Szlak pełen jest pięknych krajobrazów nadnarwiańskich i wiedzie obrzeżami otuliny Narwiańskiego Parku Narodowego. Szlak biegnie przez: Fasty, a w gminie Choroszcz przez: Dzikie, Żółtki, Choroszcz, Kościuki, i następnie: Niewodnicę Kościelną, Tołcze, Dobrowodę, Bojary, Suraż, Zawyki, Doktorce oraz Strablę. Szlak ma długość 60 km, oznaczony jest kolorem niebieskim.
SZLAKI ROWEROWE:
- Światowida. Jest to szlak łączący Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Jego długość wynosi 20 km. Oznaczony kolorem zielonym. Szlak przecina się z Obwodnicą Narwiańskiego Parku Narodowego (oznakowanie kolorem niebieskim) oraz oznakowanym kolorem niebieskim Szlakiem Włókniarzy. Przemierzając szlak widzimy miejscowości: Białystok, a w gminie Choroszcz: Krupniki, Sienkiewicze, Oliszki, Barszczewo, Zaczerlany, Kościuki, Rogowo, Pańki, Konowały i Kruszewo.
- Obwodnica Rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego. To szlak o długości 90 km, znakowany kolorem niebieskim, przeznaczony na dwudniową wycieczkę. Obwodnica prowadzi drogami wokół Narwiańskiego Parku Narodowego. Wykorzystywana jest także przez turystów zmotoryzowanych jako obwodnica turystyczna Narwiańskiego Parku Narodowego. Biegnie między innymi przez: Choroszcz, Tykocin, Kurowo, Waniewo, Suraż i inne. Obwodnica krzyżuje się z pieszymi szlakami turystycznymi, co daje możliwość wyboru różnorodnych wariantów zwiedzania obszaru Narwiańskiego Parku Narodowego.
- Szlak łącznikowy im. Radziwiłłów. Szlak wyznaczony w 2017 roku; oznaczony kolorem czarnym, stanowiący łącznik pomiędzy Szlakiem Green Velo (od Miejsca Obsługi Rowerzystów zlokalizowanego u zbiegu tzw. Szosy Kruszewskiej, drogi do wsi Kruszewo i droga do wsi Konowały i Izbiszcze) a Kładką turystyczno-edukacyjną Śliwno-Waniewo. Ma długość 6 km. Turysta, przemierzając szlakiem w gminie Choroszcz wieś Śliwno, mija po lewej stronie ogólnodostępne miejsce odpoczynku i rekreacji z wiatami i miejscem na ognisko, a po prawej ruiny spalonego kościoła, za którymi znajdzie pozostałości założenia dworskiego z XVIII wieku włoskich kupców Orsettich. Szlak nawiązuje przebiegiem do dawnego traktu historycznego przez Narew, gdzie zachowały się ślady zamku rodu Radziwiłłów.
- Green Velo – to trasa rowerowa biegnąca przez 5 województw ściany wschodniej Polski, tj. województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W województwie podlaskim trasa obejmuje: Gołdap – Suwałki – Wigierski Park Narodowy – Augustów i Puszczę Augustowską – Biebrzański Park Narodowy – Osowiec- Twierdzę – Łomżę – Tykocin – Narwiański Park Narodowy – Choroszcz – Białystok – Puszczę Knyszyńską – Supraśl – Puszczą Białowieską – Hajnówkę – Siemiatycze – Mielnik. Łączna długość całego szlaku wynosi 1 885 km, zaś w granicach województwa podlaskiego – 509 km. Na całej trasie, co ok. 10 km, zlokalizowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów (tzw. MORy) ze stołami, ławkami, stojakami na rowery oraz tablicami informacyjnymi o szlaku i najbliższych atrakcjach; w MORach można odetchnąć po emocjonującym zwiedzaniu. Przez teren gminy Choroszcz, Green Velo biegnie w większości wydzieloną od drogi ścieżką dla rowerzystów. Korzystając z trasy, przy MOR Pańki warto zjechać z głównego biegu Green Velo i skierować się na wieś Śliwno: tam znajdziemy jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Choroszcz: Kładkę Śliwno-Waniewo.
SZLAKI KAJAKOWE:
- Spływ Narwią. Biegnie pomiędzy Zaporą w Rybołach a mostem w Zegrzu. Łączna długość szlaku to 415,3 km. Jest to szlak łatwy, o bogatych walorach przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych. Wzdłuż rzeki Narew znajduje się wiele obiektów związanych z bogatą historią tego regionu. Od Suraża do Rzędzian, na odcinku ok. 50 km, przepływamy przez Narwiański Park Narodowy.
- Spływ Supraślą. Biegnie z Gródka do Wasilkowa, zaś jego przedłużenie stanowi trasa do miejscowości Złotoria w gminie Choroszcz. Łączna długość szlaku wynosi 62 km, a z przedłużeniem – 90 km. Szlak jest stosunkowo łatwy, pozbawiony ukrytych w wodzie przeszkód. Trasa biegnie przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
INNE:
- Szlak Konny Doliny Górnej Narwi. Oznaczony jest kolorem pomarańczowym. Szlak ma długości 110 km. Przebiega przez: Wiktorzyn – Samułki – Suraż – Dołki – Turośń Kościelna – Pomigacze – Zalesiany – Trypucie – w gminie Choroszcz: Mińce – Barszczewo – Choroszcz.
Ponadto na bazie Narwiańskiego Ośrodka Narciarskiego w miejscowości Dzikie w gminie Choroszcz opracowane są nieznakowane trasy dla nart śladowych.