Lodownia

we wsi Izbiszcze

W latach 20-tych XX wieku w Izbiszczach została przeprowadzona komasacja gruntów (scalenie gruntów poprzez wymianę pomiędzy właścicielami, celem przekształcenia rozdrobnionych gospodarstw w duże działki). Dzięki utworzeniu Kółka Rolniczego pojawił się nowoczesny sprzęt rolniczy. Miejscowi rolnicy, posiadający łąki w dolinie Narwi, rozwinęli hodowlę bydła. Z czasem jednak pojawił się problem ze zbytem mleka, gdyż można je było sprzedać w stanie surowym czy w postaci sera tylko w Białymstoku. Trudność rozwiązano, zakładając w 1927 roku Spółdzielnię Mleczarską. Inicjatorami tych zamierzeń byli: Józef Świrniak oraz sołtys Wincenty Sokół. Prezesem Spółdzielni został Antoni Hodujko, a jej pierwotną siedzibą stał się dom udostępniony przez Antoniego Cara. Skupowano mleko od rolników i przetwarzano na porcje masła o wadze około 4-5 kilogramów. Następnie masło było składane w zbudowanej nad Narwią kamiennej lodowni. Zapasy lodu na cały rok robiono zimą i zasypywano grubą warstwą igliwia. Wszyscy członkowie spółdzielni brali udział w robotach. Spółdzielnia działała w tej postaci do 1930 roku. W tym też roku wybudowano w Izbiszczach Dom Ludowy. Na jego parterze urządzono nowoczesny zakład mleczarski, który służył mieszkańcom wsi Izbiszcze aż do czasów PRL. Mleczarnię w Izbiszczach zamknięto, gdy w Białymstoku zbudowano zakład mleczarski przy ul. Zwycięstwa.

   

Do atrakcji najłatwiej dostać się autem lub rowerem, w czym może pomóc Green Velo, czyli trasa rowerowa biegnąca przez 5 województw ściany wschodniej Polski, tj. województwo warmińsko- mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W województwie podlaskim trasa obejmuje: Gołdap – Suwałki – Wigierski Park Narodowy – Augustów i Puszczę Augustowską – Biebrzański Park Narodowy – Osowiec- Twierdzę – Łomżę – Tykocin – Narwiański Park Narodowy – Choroszcz – Białystok – Puszczę Knyszyńską – Supraśl – Puszczą Białowieską - Hajnówkę – Siemiatycze – Mielnik. Łączna długość całego szlaku wynosi 1885 km, zaś w granicach województwa podlaskiego – 509 km. Na całej trasie, co ok. 10 km, zlokalizowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów (MORy) ze stołami, ławkami, stojakami na rowery oraz tablicami informacyjnymi o szlaku i najbliższych atrakcjach, gdzie można odetchnąć po emocjonującym zwiedzaniu. Przez teren gminy Choroszcz, trasa rowerowa biegnie w większości wydzieloną od drogi, ścieżką dla rowerzystów. Korzystając z trasy, przy MOR Pańki warto zjechać z głównego biegu Green Velo i skierować się na wieś Śliwno (gdzie znjdziemy jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Choroszcz - Kładkę Śliwno - Waniewo) lub Kruszewo, gdzie na końcu drogi dotrzemy do Zerwanego Mostu.

Turyści nieposiadający własnego roweru, mogą skorzytać z wprowadzonego na terenie Choroszczy, systemu BiKeR. W 2015 r. gmina Choroszcz, jako pierwsza spośród podmiejskich gmin Aglomeracji Białostockiej, zaoferowała u siebie rowery miejskie. Stacja BiKeRa – z 15 miejscami rowerowymi – stanęła na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, tuż przy kościele. W 2017 r. uruchomiona została druga stacja BiKeRa i ulokowana na Placu dr. Z. Brodowicza, przy budynku Centrum Informacji Turystycznej oraz Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Dzięki temu, Choroszcz jako pierwsza połączyła się z Białymstokiem Białostocką Komunikacją Rowerową. Udogodnienie to pozwala zwiedzać wszystkie atrakcje gminy na dwóch kółkach, a także swobodnie przemierzać trasę Choroszcz-Białystok.

Powrót na początek strony